Search for:
Low Code/No Code platformok az ERP rendszerekben

Egy fejlesztés, amely még a gyorsan fejlődő IT szektorban is megállja a helyét: a Low Code/No Code platformok mesterséges intelligenciával (AI) kombinálva a következő szintre emelik az Enterprise Resource Planning (ERP) rendszert. Mi, a proALPHA-nál nagyon közelről figyeljük ezt a fejlődést, ennek köszönhetően a megfelelő eszközöket programozási felületeken keresztül tudjuk integrálni a proALPHA ERP-vel. 

A 21. századi üzleti világ szoftveralkalmazásokra épül. Korábban az informatikai csapatoknak több sor kódot kellett írniuk, hogy az üzleti logikát intuitív szoftvertermékekké alakítsák át, hogy gyorsabban és hatékonyabban végezhessék el a munkát. 

Manapság az alacsony kódszámú technológiai fejlesztések megváltoztatják azt, ahogyan a vállalkozások elkészítik a szükséges alkalmazásokat. A Gartner felmérése szerint a szervezetek 2025-ig új alkalmazásaik 70 százalékát alacsony kódú vagy kód nélküli platformokon fogják elkészíteni.

Míg a hagyományos kódolás a jövőben is releváns marad a döntéshozóknak most kritikusan össze kell hasonlítaniuk lehetőségeikat, és el kell dönteniük, hogy a szoftverfejlesztés melyik megközelítése lesz előnyösebb számukra. A döntéshozatali folyamat megkönnyítése érdekében összehasonlítjuk az alacsony kódszámú szoftvereket a hagyományos szoftverfejlesztéssel, hogy segítsünk a helyes választásban. 

Az alacsony kódú vagy kód nélküli platformok a felhőalapú és a helyszíni alkalmazások fejlesztői környezeteként léptek színpadra. Programozási ismeretekkel nem rendelkező személyek is kezelhetik őket, mivel kód helyett vizuális és deklaratív módszerek is használhatók. Ígéretes technológiának tartják őket az informatikai szakemberhiány hatékony ellensúlyozására is. 

A Trovarit felmérése szerint az 500 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok egyharmada rendkívül fontosnak tartja az alacsony kódú vagy kód nélküli platformokat. A 20-99 fős munkaerőt foglalkoztató kis- és középvállalkozások legalább 16 százaléka ezzel egyetért. Ez az arány valószínűleg sokat fog növekedni a közeljövőben, mivel az alacsony kód/kód nélküli jelenség hatalmas lehetőségeket rejt magában az ERP fejlesztésben. 

A proALPHA az ilyen kiegészítő platformokat az iparág egyik legizgalmasabb trendjének tartja. Jól haladunk, hogy alacsony kódú/kód nélküli platformok kapcsolódjanak ERP-rendszerükhöz. Jelenleg a proALPHA felhasználók az ERP rendszerben Low code/no node platformot használhatnak az űrlapok, bizonylatok, nyomatok tervezéséhez, testreszabhatják a táblázatos megjelenítéseket, jelentéseket hozhatnak létre, workflow folyamatokat definiálhatnak, és testreszabhatják, paraméterezhetik munkafelületeiket és nem utolsó sorban egyedi lekérdezéseket, statisztikákat készíthetnek. 

Kombinálható az alacsony kódszámú és a hagyományos fejlesztés, hogy nagyszerű eredményeket érjünk el?​

A két világ legjavának ötvözése lehetővé teszi kiváló minőségű, vállalati szintű alkalmazásmegoldások létrehozását is. Például az alacsony kódot az alapfunkciók fejlesztésére lehet használni, és a programozói csapat később beszállhat összetett és testre szabott funkciók létrehozására. Ezt  az utat követi a proALPHA is. Összességében remek párost alkotnak, és jelentős üzleti értéket hozhatnak, amellett, hogy az ERP bevezetést is költség hatékonnyá, tervezhetőbbé teszi, mely alapja, hogy fix áras projekt szerződéseket lehessen kötni az ERP bevezetésekre. 

Az ERP, mint az autóipari termékek gyártóinak szénlábnyomának kulcsa

Amikor az ERP rendszer digitális hubként szolgál

Eugen Albisser cikke a “Technik & Wissen” magazinból

A 2030-ig tartó kötelező kibocsátás csökkentési célok az autóipari beszállítókra is kihatnak. Interjú Martin Bühlerrel, a proALPHA France & Switzerland ERP-szolgáltató ügyvezető igazgatójával a CO2-monitorozásról és az energiagazdálkodási megoldások közvetlenül az ERP-be történő integrálásáról!

Az autóipari berendezések gyártói nemcsak költség-, hanem piaci pozíciójuk miatt is kénytelenek csökkenteni energiafogyasztásukat. A jelenlegi Global Risk jelentés szerint az elégtelen klímavédelmi intézkedéseket tekintik a következő tíz év legnagyobb globális kockázatának. Az EU erre a kockázatra az „Európai zöld megállapodással” válaszolt, amely az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 2030-ig történő csökkentésére vonatkozó kötelező cél, amely az autóipartól is nagyobb felelősségvállalást követel meg.

CCF és PCF: A berendezésgyártók a célkeresztben

Martin Bühler, ezek az autóiparra vonatkozó kötelezettségek természetesen a berendezésgyártókat is érintik. Mielőtt rátérnék a következményekre: Mi a helyzet a svájci alkatrész gyártó szektorral?

Martin Bühler: Határozottan az autóipari beszállítók nagy nemzete vagyunk. Svájcban körülbelül 800 autóipari beszállító cég működik, amelyek körülbelül 9 milliárd frank forgalmat bonyolítanak le. A St. Gallen kantonban található Steinachban található TE Connectivity cég még a DACH régió (Németország, Ausztria, Svájc) 10 legjobb berendezésgyártója közé tartozik, ahol csak a német Bosch, Continental, ZF Friedrichshafen, Mahle és Schaeffler megelőzi őt (2021). De ahogy már említettem, közel 800 másik cég létezik, mint például az Autoneum, a GF Automotive, a Belimo vagy a Feintool, hogy csak néhányat említsünk.

Ahogy az lenni szokott, az autóipar úttörő szerepet tölt be, és utat mutat a többi ipari ágazatnak. A CO2-kibocsátás csökkentésére vonatkozó kötelező célok azonban bizonyos felelősséggel járnak. Eltudná először röviden magyarázni, hogy ezek a kötelezettségek milyen hatással vannak az autóipari  beszállítókra?

Martin Bühler: Ezek a kötelezettségek meglehetősen korlátozóak. Ezért ahhoz, hogy megbízást kapjanak, a szállítóknak ki kell tölteniük az energiagazdálkodással kapcsolatos kérdőíveket. De ahhoz, hogy ezeket az űrlapokat ki lehessen tölteni, szükség van a CO2-kibocsátás nyomon követésére. Azokat a vállalatokat, amelyek nem ellenőrzik a CO2-kibocsátást, ki fogják zárni a beszállítói körből.

Le tudná írni részletesebben a CO2-kibocsátás ellenőrzését?

Martin Bühler: Örömmel. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának (szénlábnyom) szisztematikus felmérése során megkülönböztetjük a vállalatok szénlábnyomát („Corporate Carbon Footprint”) és a termékek szénlábnyomát („Product Carbon Footprint”). 

A vállalati szénlábnyom (Corporate Carbon Footprint, CCF) azt jelzi, hogy a berendezés gyártója milyen kibocsátást bocsát ki az értéklánca során. A karbonlábnyomban fel kell tüntetni a társaság befolyási övezetében keletkező szennyező anyagokat, valamint az energiához köthető közvetett kibocsátásokat. A szén-dioxidon kívül más éghajlatkárosító gázokat is figyelembe vesznek. A gyártók gyakran az upstream és downstream kibocsátásokról is tudni szeretnének, mivel sok szennyező anyag a közvetlen termelésükön kívül is keletkezik.

A termék szénlábnyoma (PCF) a termék életciklusára és értékláncára utal. Ezen kibocsátások átfogó nyomon követése nagy kihívások elé állítja az OEM-eket, mivel ezek magukban foglalják a nyersanyagok és köztes termékek gyártását, kitermelését és szállítását, valamint a termék előállítását, forgalmazását, felhasználását és ártalmatlanítását is.

A funkcionális egység referenciaként is szolgál a PCF számára. A termék hasznosságára utal, és biztosítja, hogy csak az azonos hasznosságú termelési rendszereket hasonlítsák össze egymással.

CO2 adatok az ERP-ből

A vállalati CO2 adatok és termékhez köthető CO2 adatok bevallásának elkészítése jelentős idő- és munkabefektetéssel jár. Milyen eszközöket kínál a proALPHA e feladatok hatékony elvégzéséhez?

Martin Bühler: Az energiagazdálkodási megoldások integrálásának köszönhetően – mint például az ENIT, a proALPHA csoporthoz tartozó vállalat és az energiamenedzsment szakértője – az ERP adatközpontként szolgál az összes energiaáramlás nyomon követéséhez és ellenőrzéséhez, miközben átláthatóan mutatja be a fogyasztást és a károsanyag-kibocsátást. 

Az ERP egyetlen információforrásként megteremti a szükséges feltételeket a berendezésgyártók számára ahhoz, hogy elinduljanak a klímasemlegesség felé vezető úton. Tartalmazza a CCF-re és a PCF-re vonatkozó összes adatot, amennyire ezeket bevitték, és lehetővé teszi csökkentési stratégiák kidolgozását, megfelelő intézkedések végrehajtását és a kibocsátás alakulásának nyomon követését.

Hogyan látja a szénlábnyom jövőjét?

Martin Bühler: A közeljövőben a szénlábnyom és az ebből fakadó intézkedések a versenyképességi tényező státuszából a higiéniai tényezővé válnak. A relevanciája tovább nő, hiszen az ipar dekarbonizációját folytatni kell, hogy a jövő generációi számára is élhető környezetet biztosítsunk.

“Az energiamenedzsment megoldások integrációjának köszönhetően – mint például az ENIT, a proALPHA csoporthoz tartozó vállalat és az energiamenedzsment szakértője – az ERP adatközpontként szolgál, amely lehetővé teszi az összes energia áramlás nyomon követését és ellenőrzését.”

Martin Bühler, a proALPHA France & Svájc vezérigazgatója

proALPHA ERP Gyártástervezés: Hogyan lehet maximalizálni a hatékonyságot és minimalizálni az állásidőt

A mai dinamikus üzleti környezetben a hatékony termeléstervezés kulcsfontosságú eleme a vállalat sikerének. A termelési folyamatok folyamatosan ki vannak téve különféle kihívásoknak, mint például a változó piaci kereslet, a nyersanyagárak ingadozása és az ellátási lánc előre nem látható zavarai. Ebben az összefüggésben a termelési tervezés ügyes irányítása nemcsak szükségessé válik, hanem stratégiai dimenziót is nyer. Ha szeretné megtudni, hogyan lehet maximalizálni a hatékonyságot és minimalizálni az állásidőt, kérjük, olvassa tovább a cikket.

Gyártástervezés – Mi az?

A gyártástervezés egy átfogó folyamat, amely rendkívül fontos eleme egy gyártó cég hatékony irányításának. Ez magában foglalja annak stratégiai meghatározását, hogy mikor, milyen és milyen mennyiségben kell termékeket előállítani, hogy megfeleljenek a piaci igényeknek. Röviden, ez egy kísérlet a termelési kapacitás optimális hozzáigazítására a változó kereslethez.

A termelés tervezése számos tényezőt figyelembe vesz, például a kereslet előrejelzését, a folyamatok hatékonyságát, a nyersanyag rendelkezésre állását és a tevékenység ütemezését, a költségek minimalizálása és a hatékonyság maximalizálása céljából. A megfelelő termeléstervezés a kulcsa a piaci versenyképesség megőrzésének és az üzleti környezet dinamikus változásaira való hatékony reagálásnak.

Milyen tényezők befolyásolják a termelési folyamatokat?

A termelési folyamatok ki vannak téve különféle tényezők hatásának, amelyek jelentősen befolyásolhatják azok hatékonyságát és eredményességét. Példáik a következők:

 – Piaci igény

A piaci kereslet ingadozása jelentősen befolyásolhatja a termelés tervezését. Ez különösen fontos a szezonalitás által jellemzett ágazatokban. Ezért a termelés megfelelő hozzáigazítása a változó vásárlói igényekhez kulcsfontosságú annak elkerülése érdekében, hogy túlzott mennyiségű készlet halmozódjon fel, vagy ne vezessen olyan helyzetet, amikor a kereslet meghaladja a kínálatot.

 – Nyersanyagok rendelkezésre állása

A nyersanyaghiány vagy a rendelkezésre állásuk hirtelen megváltozása termelési leálláshoz vezethet. Az ellátási lánc stabilitása ezért kulcsfontosságú tényező, amely befolyásolja a termelési folyamatokat.

– Megfelelő technológiák alkalmazása

A modern technológiák, mint például az automatizálás, a robotizáció vagy a mesterséges intelligencia alkalmazása jelentős hatással van a termelési folyamatok hatékonyságára. A megfelelően alkalmazott és megvalósított technológiai újítások növelhetik a termelés hatékonyságát és minőségét. Ezzel összefüggésben érdemes hangsúlyozni az integrált ERP-rendszerek termelésirányítási szerepét is, amelyek jelentősen megkönnyítik a munkatervezést és -optimalizálást.

– Személyzet

A termelési folyamatok hatékonysága szempontjából nagyon fontosak az alkalmazottak készségei, motiváltsága és elkötelezettsége is. A megfelelő képzés, motivációs rendszerek és személyzeti menedzsment jelentősen javíthatja a teljesítményt.

Környezeti feltételek

A termelési folyamatokat befolyásoló tényezők közül nem hagyhatók figyelmen kívül a környezeti feltételek, mint a hőmérséklet, páratartalom és tisztaság. Befolyásolhatják a gyártási folyamatokat, különösen precíziós vagy elektronikai gyártás esetén.

– Ellátási lánc menedzsment

Az alapanyag- és alkatrészellátás hatékony kezelése a termelés gördülékenységét és hatékonyságát is befolyásolja. A szállítások késése vagy hiánya a gyártósorok leállásához vezethet.

– Szabályozási politika

A szabályozási rendelkezések változásai hatással lehetnek a gyártási folyamatokra, különösen akkor, ha új biztonsági vagy minőségi szabványokhoz kell igazodni.

Kétségtelen, hogy e tényezők lényegének és fontosságának megértése, valamint a termelési folyamatban betöltött fontosságuk figyelembevétele kulcsfontosságú a folyamatok gördülékenységének megőrzéséhez és a dinamikus üzleti környezetben a siker eléréséhez.

Hogyan lehet maximalizálni a hatékonyságot és minimalizálni az állásidőt a gyártó vállalatoknál? 

A hatékonyság maximalizálása és az állásidő minimalizálása a gyártó vállalatoknál stratégiai megközelítést és több fontos területre való összpontosítást igényel.

1.   Gyártási folyamatok optimalizálása

A termelési folyamatok optimalizálása alapvető lépés a vállalati működés hatékonyságának biztosításában. Az egyes gyártási szakaszok aprólékos vizsgálata lehetővé teszi a potenciális problémás területek, az úgynevezett szűk keresztmetszetek azonosítását. A szűk keresztmetszetek olyan helyek, ahol a folyamatok átvitele korlátozott, ami befolyásolja az általános teljesítményt. Fontos néhány kulcsfontosságú szempontra összpontosítani:

  • A gyártási szakaszok elemzése

Az egyes gyártási szakaszok részletes elemzése lehetővé teszi azok azonosítását, ahol a folyamat késhet vagy megszakadhat. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy jobban megértse a teljes munkafolyamatot, és pontosan meghatározza, hol fordulhatnak elő problémák.

  • A szűk keresztmetszetek azonosítása

A szűk keresztmetszetek megtalálása és meghatározása kulcsfontosságú a termelési folyamatok hatékony optimalizálásához. Ezek olyan helyek lehetnek, ahol meghatározott gépek, munkások vagy nyersanyagok korlátozzák a teljes átbocsátást. Például annak bizonyítása, hogy egy adott gép gyakori leállási forrás, lehetővé teszi a korrekciós intézkedések megtételét.

  • Fejlesztések végrehajtása

A szűk keresztmetszetek azonosítása után helyreállítási tervet kell végrehajtani. Ez a szakasz magában foglalhatja a berendezések korszerűsítését, a kulcsfontosságú területeken alkalmazottak számának növelését, vagy a nyersanyagkészletek hatékonyabb kezelését. Fontos, hogy a megoldások az elemzés során azonosított konkrét igényekhez és problémákhoz igazodjanak.

  • Az erőforrások megfelelő elosztása

A termelési folyamatok optimalizálása lehetővé teszi a rendelkezésre álló humán és technológiai erőforrások jobb kihasználását. Az állásidő csökkentése és a szűk keresztmetszetek kiküszöbölése közvetlenül az egész vállalat hatékonyságának és teljesítményének növelését jelenti.

2.   ERP rendszer bevezetése

Az ERP (Enterprise Resource Planning) rendszer bevezetése egy másik kulcsfontosságú lépés a hatékonyság maximalizálása és az állásidő minimalizálása érdekében a gyártó vállalatoknál. Az ERP rendszerek integrálják a vállalat különböző részlegeit, lehetővé téve a folyamatok jobb ellenőrzését és átfogó erőforrás-kezelést.

Érdemes megjegyezni, hogy az ERP-rendszer bevezetése előtt minden üzleti folyamat részletes elemzésére van szükség. Ez lehetővé teszi, hogy azonosítsa azokat a területeket, ahol az ERP rendszer a legtöbb előnnyel jár. Érdemes figyelembe venni az adott cég sajátos iparágát, termelését, egyedi igényeit is. A szoftvert úgy kell konfigurálni, hogy tökéletesen illeszkedjen a meglévő gyártási folyamatokhoz, és könnyen méretezhető legyen, ahogyan az üzlet növekszik.

Ne felejtsük el, hogy az ERP-szoftverek hatékony használatához a dolgozók megfelelő képzése szükséges. A rendszer használatához kapcsolódó képzések megszervezése ezért kiemelten fontos, hogy felhívják a munkatársak figyelmét az új eszközök funkcionalitására és használatára.

Kétségtelen, hogy egy ERP rendszer bevezetése egy gyártó vállalatnál befektetés a hatékonyságba és a versenyképességbe. A gondos testreszabás, integráció és felügyelet révén a vállalat maximalizálhatja ennek a fejlett erőforrás-menedzsment eszköznek az előnyeit, csökkentve az állásidőt és növelve a termelési folyamatok általános hatékonyságát.

 

3.   Pontos termeléstervezés és előrejelzés

A megbízható keresleti előrejelzéseken alapuló precíz gyártástervezés segít elkerülni a túlzsúfoltságot vagy a készlethiányt. Ez kulcsfontosságú az állásidő minimalizálásához és a termelési áramlás fenntartásához.

A hatékony tervezés alapos piac- és trendelemzéssel kezdődik. A fogyasztói magatartás, a technológia és a verseny változásainak nyomon követése lehetővé teszi precíz keresleti előrejelzések készítését, amelyek szükségesek a termelés megfelelő beállításához.

Ebben a folyamatban fontos fejlett előrejelző eszközöket, például statisztikai modelleket vagy mesterséges intelligenciát használni. Ezek az eszközök számos tényezőt képesek figyelembe venni, ami megbízhatóbbá teszi az előrejelzéseket.

Sőt, érdemes megjegyezni, hogy a termelési tervek folyamatos optimalizálást igényelnek – rugalmasnak kell lenniük, lehetővé téve a gyors alkalmazkodást a változó piaci feltételekhez. A rugalmasság lehetővé teszi a túlzások elkerülését azáltal, hogy a termelést a tényleges kereslethez igazítja, ami közvetlen hatással van az állásidő minimalizálására és a készletek csökkentésére.

A hatékony termeléstervezés a beszállítókkal és az üzleti partnerekkel való együttműködést is megköveteli. A tőlük nyert információk lehetővé teszik az ellátási lánc jobb alkalmazkodását az aktuális igényekhez, ami viszont befolyásolja a teljes folyamat gördülékenységét.

4.   A gyártóberendezések gondos ellenőrzése és megfelelő karbantartása

A hatékonyság maximalizálása a gyártó cégeknél nemcsak a folyamatok optimalizálását követeli meg, hanem a használt gépek és berendezések műszaki állapotára is oda kell figyelni. A berendezések rendszeres felügyelete és karbantartása kulcsfontosságú a meghibásodások minimalizálásához és a termelési áramlás fenntartásához.

A gépek ütemezett és rendszeres műszaki ellenőrzése lehetővé teszi a lehetséges problémák észlelését, mielőtt azok kiéleződnek. A karbantartással, amely magában foglalja a tisztítást, a kenést és a kopott alkatrészek cseréjét, jelentősen meghosszabbíthatja a berendezés élettartamát. Az aprólékos karbantartási előzmények lehetővé teszik az optimális szervizintervallumok meghatározását is.

Szerencsére manapság nem kell mindezeket a feladatokat kézzel elvégezni. A gép működési paramétereinek figyelésére szolgáló fejlett rendszerek használata lehetővé teszi azok hatékonyságának folyamatos elemzését. Az olyan felügyeleti mutatók, mint a hőmérséklet, a nyomás és az energiafogyasztás lehetővé teszik, hogy gyorsan reagáljon az esetleges eltérésekre, ami viszont minimalizálja a nem tervezett leállások kockázatát.

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy egy termelő cégnél a hatékonyság maximalizálása és az állásidő minimalizálása érdekében folyamatosan be kell fektetni a gépparkjába. Ez segíthet a termelés általános hatékonyságának növelésében. Ezenkívül a modern gépeket gyakran nagyobb megbízhatóság, gyorsabb ciklusidő és az ERP rendszerekkel való könnyebb integráció jellemzi.

A hatékony termeléstervezés a gyártó cég sikerének kulcsa. Ezek a folyamatok számos kihívásnak vannak kitéve, mint például a változó piaci kereslet és az ellátási lánc előre nem látható zavarai. A folyamatok optimalizálása, az ERP-rendszer bevezetése , a precíz gyártástervezés és előrejelzés, valamint a berendezések felügyelete és karbantartása olyan kulcsfontosságú területek, amelyekre a vállalatoknak összpontosítaniuk kell. Ezek a stratégiák segítenek minimalizálni az állásidőt, növelni a hatékonyságot és alkalmazkodni a dinamikus piaci feltételekhez.

A proALPHA GmbH felvásárolja a GEDYS IntraWare GmbH és a Persis GmBH-t

A proALPHA hatékony ügyfélkapcsolat-kezelési megoldással és humántőke-menedzsment megoldással bővíti az ERP+ portfólióját.

 

GEDYS

proALPHA csoport, az egyik vezető ERP+ szoftvermegoldás szállítója a KKV gyártóipar számára, felvásárolja a GEDYS IntraWare GmbH-t (“GEDYS”), ezzel válaszolva a teljesen integrált CRM-funkciók iránti növekvő vevői igényekre. A gyártási szektorra és más alapvető iparágakra specializálódott GEDYS piacvezető CRM-megoldásokat kínál ügyfeleinek projektközpontú munkához, mind a on-premise, mind a felhő megoldásokkal.

A több mint 35 éves tapasztalattal rendelkező GEDYS IntraWare GmbH igen erős múltra tekinthet vissza a CRM és az értékesítési folyamatok digitalizálása terén. A bejáratott szolgáltató az értékesítés, marketing és szolgáltatás széles és moduláris portfóliójával tűnik ki a piacon, beleértve az irányítópultokat és a jelentéskészítést, valamint a több eszközös támogatást egy könnyen használható alkalmazáson keresztül. A cég ügyfél- és marketingautomatizálási csomagja az egyik legátfogóbb megoldás a piacon. A GEDYS felvásárlásával a proALPHA folytatja azt a stratégiáját, hogy összekapcsolja a legjobb csomagot a piac egyik legjobbjával, ezzel megerősíti ERP+ platformját egy piacvezető ügyfélkapcsolat-kezelési megoldással.

“Business App” fejlesztői platformjával a GEDYS egy erőteljes low-code/no-code nélküli platformmal egészíti ki CRM-portfólióját, amely lehetővé teszi a szuperfelhasználók számára, hogy felhőalapú és on-premise alkalmazásokat készítsenek a speciális részlegek számára anélkül, hogy bármiféle programozási készségre lenne szükségük. Az első prototípusok néhány napon belül megvalósíthatók, beleértve a telepítést és a tárhelyszolgáltatást is.

A low-code/no-code platform középtávon lehetőséget kínál arra, hogy zökkenőmentesen beépüljön a proALPHA Csoport teljes termékportfóliójába, hogy jelentősen megnőjön a lehetséges felhasználási esetek száma és változatossága az ügyfelek számára. A mesterséges intelligenciával (AI) kombinálva a low-code/no-code platform potenciálisan egy teljesen új szintre emelheti a CRM-et és az ERP-t.

A GEDYS IntraWare GmbH 1989 óta specializálódott a CRM szoftverekre, és több mint 3600 ügyfél-telepítést hajtott végre sikeresen. A fuldai központban, valamint a braunschweigi, osnabrücki és stuttgarti telephelyeken 80 alkalmazottal a díjnyertes cég jelenleg 600 ügyfelet szolgál ki, összesen mintegy 25 000 felhasználóval. A GEDYS CRM megoldásait a nagyfokú testreszabhatóság, az átfogó biztonsági koncepciók és az alkalmazások széles köre jellemzi. Neves ügyfelei közé tartozik a DB Kommunikationstechnik GmbH, a Gustavo Gusto GmbH & Co. KG, a Berndorf Band Group, a Christian Bauer GmbH + Co. KG és a Kienle + Spiess GmbH.

 

„Több évtizedes tapasztalattal, innovatív és hatékony megoldásokkal és kivételes szolgáltatással a GEDYS szilárdan megállja a helyét a piacon – különösen a középpiaci feldolgozóiparban, akárcsak mi ” – mondja Eric Verniaut, a proALPHA csoport vezérigazgatója. “A GEDYS-szel teljes mértékben kibővítjük alapvető CRM-funkcióinkat. A vállalat egyetlen forrásból kínálja a felhasználók által igényelt összes releváns CRM-funkciót, ezért nagy előnye a proALPHA Csoport megoldásportfóliója és ügyfelei számára.”

Eric Verniaut, a proALPHA csoport vezérigazgatója

 

A közös potenciálok és szinergiák kiaknázása

A cégcsoport részeként a GEDYS CRM technológiák kibővítik a proALPHA ERP+ innovációs platformot. A proALPHA Csoport jelentős potenciállal számol az elképzelt együttműködésen alapuló piacra lépési stratégiában, különös tekintettel a meglévő ügyfélbázisra .

“A GEDYS technológiái tökéletesen kiegészítik a proALPHA csoport portfólióját, és lehetővé teszik, hogy mind az új, mind a meglévő ügyfeleink számára teljes körű és jövőbiztos megoldásokat kínáljunk az ügyfélkapcsolat-kezelésben” – mondja Marine Gurzadyan, a proALPHA GmbH vállalatfejlesztési és stratégiai igazgatója . “A GEDYS tapasztalatának és szakértelmének kiaknázásával tovább erősíthetjük piaci pozíciónkat, és szélesebb közönséget ragadhatunk meg integrált ERP+ megoldásainkkal.”

“Nagyon örülünk, hogy a dinamikus proALPHA Csoport részei lehetünk, amely a piaci átlag felett növekszik, és hogy a jövőben együtt nyithatunk új piacokat és üzleti lehetőségeket” – hangsúlyozza Joachim Weber, a GEDYS IntraWare GmbH vezérigazgatója . “Meglévő ügyfeleinket ez semmilyen módon nem érinti, és a proALPHA ügyfelei mostantól részesülnek az integrált és piacvezető CRM-csomag előnyeiből. Saját alkalmazottaink pedig nagyszerű fejlesztési lehetőségekhez jutnak a lehetőségek széles skálájával.”

 

Persi

A proALPHA Csoport ezzel az akvizícióval közös, az egész csoportra kiterjedő HR-folyamatok stratégiájának kidolgozását kezdeményezi. A Persis átfogó termékportfóliója és szakértelme, például a digitális személyzeti nyilvántartások, a jelentkezők kezelése és a tehetséggondozás terén, a tisoware vezető időgazdálkodási, hozzáférési és épületbiztonsági megoldásaival kombinálva átfogó integrált munkaerő-portfóliót hoz létre, amely magában foglalja a zökkenőmentes csatlakozást a proALPHA ERP rendszer.

A Persis GmbH székhelye Heidenheimben található, további bázisai pedig Düsseldorfban, Lipcsében, Stuttgartban, Berlinben és Münsterben találhatók. Az elmúlt 35 év során az innovatív humánerőforrás-szoftver-megoldások egyik vezető szállítójává vált. Ügyfelei között olyan jól ismert nevek találhatók, mint a Helvetia, a Dachser, a Currenta, a Lufthansa AirPlus Servicekarten, a Connex, az apoBank és a Fairtrade Germany. Jelenleg több mint 1,2 millió felhasználó támaszkodik a HCM szakértőjére.

 

„A tisoware és a Persis szakértelmének összekapcsolásával egyedülállóan átfogó HR-ökoszisztémát hozunk létre ügyfeleink számára” – mondja Markus Steiberger, a tisoware vezérigazgatója. “Az Ipar 4.0 keretében a hozzáférési és épületbiztonsági megoldásokkal (Security), valamint a termelési folyamatok optimalizálásával (MES) együtt átfogó munkaerő-portfóliót kínálunk a DACH régió középvállalkozásai számára. Az akvizíció emellett nagyszerű lehetőség arra, hogy közvetlenül megszólítsunk olyan új piacokat és lehetőségeket, amelyeket korábban nem tudtunk megszólítani.”

Markus Steinberger, tisoware Ügyvezető igazgatója

 

A kibővített megoldás portfólió kielégíti a digitális HR-megoldások iránti piaci keresletet

A proALPHA csoporthoz tartozó tisoware vállalattal való hosszú távú partnerség logikus következő lépéseként – megerősíti a proALPHA portfóliót a humántőke-menedzsmentben, és hozzáadott értéket képviselő szinergiahatásokat teremt: Egyrészt a megosztott ügyfelek nagyon jó alapja a további méretezésnek. Jelentősen megnőtt viszont a cégek által alkalmazott technológiák iránti igény a szakemberhiány és a munkavállalók és jelentkezők átalakulását támogató rendszerekkel szemben támasztott folyamatosan változó követelmények kielégítésére.

A Persis intelligens HR a moduljaival a jelentkezők kezelését, humánerőforrás-menedzsmentet, digitális személyzeti nyilvántartásokat, , és képzési vezetők munkáját digitalizálja, amelyek önállóan használhatók és bármikor bővíthetők. A proALPHA a Persis megoldásaival innovatív HR-megoldásokat ad ERP+ portfóliójához.

 

 

Kávézzunk egyet!

Optimalizálja a karbantartási műveleteket és takarítson meg pénzt az ingyenes CMMS szoftverrel

Amióta a számítógépes karbantartás-menedzsment szoftvert (CMMS) először bemutatták az iparágak széles körében, az utóbbi években egyre népszerűbb lett. A CMMS egy hatékony eszköz, amely segíthet optimalizálni a műveleteket, ésszerűsíteni a karbantartási feladatokat, és pénzt takarít meg. Ingyenes CMMS-szoftver áll rendelkezésre, amely bármilyen méretű vállalkozásnak segíthet működésük javításában és a költségek csökkentésében. Nézzük meg közelebbről az ingyenes CMMS-szoftver előnyeit , és azt, hogy miként segíthet pénzt megtakarítani és optimalizálni a karbantartási műveleteket.

 

A CMMS szoftver használatának általános előnyei

A CMMS-szoftver gyorsan a bevált megoldássá vált sok olyan vállalkozás számára, akik a műveletek optimalizálására, a karbantartási feladatok egyszerűsítésére és a költségek alacsonyan tartására törekszenek. A CMMS szoftvert úgy tervezték, hogy átfogó képet nyújtson a szervezet karbantartási műveleteinek minden aspektusáról, az eszközök információinak kezelésétől és a karbantartási feladatok ütemezésétől a munkamegrendelések nyomon követéséig. A szoftver segítségével a vállalkozások időt és pénzt takaríthatnak meg a karbantartással kapcsolatos tevékenységeken.

 

Alacsonyabb karbantartási költségek

Ha automatizálja karbantartási műveleteit ingyenes CMMS-szoftverrel, jelentősen csökkentheti karbantartási költségeit. A folyamatok egyszerűsítésével, a feladatok automatizálásával és a költséges hibák elkerülésével jelentősen csökkentheti a karbantartásra fordított összeget. Ezenkívül az ingyenes CMMS-szoftver segíthet a problémák azonosításában, még mielőtt azok problémákká válnának, így megelőzheti a költséges javításokat vagy cseréket.

 

Soha ne hagyja ki a karbantartási feladatokat

Az ingyenes CMMS-szoftver egyik legnagyobb előnye, hogy segíthet abban, hogy soha ne maradjon le egyetlen karbantartási feladatról sem. A szoftver segítségével egyszerűen készíthet egyedi ütemterveket, hogy minden karbantartási feladat időben és a tervek szerint történjen. Ez segíthet meghosszabbítani eszközeinek élettartamát és csökkenteni a költséges állásidőt.

 

Eszközök optimalizálása a teljes szervezetben

CMMS-megoldás átfogó képet nyújthat az összes eszközről és a kapcsolódó karbantartási feladatokról. Ez segíthet az eszközök egyszerű azonosításában és optimalizálásában a teljes szervezetben. A szoftver segítségével könnyedén azonosíthatja a hatékonyság hiányát, módosíthatja a karbantartási ütemterveket, és a legtöbbet hozhatja ki eszközeiből.

 

Valós idejű frissítések

Az ingyenes CMMS szoftverrel könnyedén, valós időben nyomon követheti az összes karbantartási tevékenységét. A szoftver naprakész információkat tud nyújtani eszközeinek állapotáról és karbantartási feladatairól, lehetővé téve az esetlegesen felmerülő problémák gyors azonosítását és kezelését.

 

Hozzon létre egyéni karbantartási ütemterveket

Az ingyenes CMMS-szoftver segítségével egyedi igényeihez szabott karbantartási ütemterveket hozhat létre. Ez segíthet abban, hogy minden karbantartási feladatot időben és minimális fennakadással végezzenek el.

 

Csökkentse az állásidőt

szoftver csökkenti az állásidőt azáltal, hogy biztosítja, hogy minden karbantartási feladat időben és a tervek szerint történjen. A költséges karbantartási és javítási tevékenységek elkerülésével zökkenőmentesen futhat működése és csökkentheti az állásidőt.

 

A CMMS szoftver magyarázata

Lényegében a CMMS-szoftver célja, hogy segítse a karbantartási műveletek kezelését. Ez egy szoftvermegoldás, amely segít a karbantartás minden aspektusának nyomon követésében és kezelésében, a munkamegrendelések ütemezésétől és nyomon követésétől a leltár nyomon követéséig és a berendezések nyilvántartásáig. Ha mindezen információk egy helyen vannak, a vállalkozások időt és pénzt takaríthatnak meg karbantartási műveleteik során.

 

A CMMS összetevői

A legtöbb CMMS-nek van néhány kulcsfontosságú összetevője:

→ Eszközkövetés: Ez az összetevő segít nyomon követni az összes eszközt, például gépeket, berendezéseket és szerszámokat.

→ Munkamegrendelés-kezelés: Ez az összetevő segít az összes munkamegrendelés tárolásában és kezelésében, megkönnyítve azok     előrehaladásának nyomon követését.

→ Megelőző karbantartás: Ez az összetevő segít a megelőző karbantartási feladatok ütemezésében és kezelésében, biztosítva a berendezések működőképes állapotban tartását.

→ Készletkezelés: Ez az összetevő segít a készlet nyomon követésében, biztosítva, hogy a vállalkozások rendelkezzenek a karbantartási feladataikhoz szükséges alkatrészekkel és kellékekkel.

 

Próbálja ki, mielőtt vásárol

Az ingyenes CMMS-szoftver használatának legjobb része az, hogy kipróbálhatja, mielőtt elkötelezi magát egy drágább verzió vásárlása mellett. Ez segíthet abban, hogy a szoftver működjön az Ön vállalkozása számára, és megfeleljen az Ön igényeinek. 

 

Ingyenes CMMS szoftver használata munkamegrendelésekhez

Az ingyenes CMMS-szoftver használatának egyik legnagyobb előnye, hogy segíthet a munkamegrendelések hatékonyabb kezelésében. Azáltal, hogy minden információ egy helyen található, a vállalkozások könnyen nyomon követhetik a munkamegrendelések előrehaladását, és gondoskodhatnak arról, hogy azok időben elkészüljenek. Ez segíthet csökkenteni a késedelmes munkamegrendelésekkel kapcsolatos költségeket, és biztosíthatja, hogy a karbantartási feladatokat megfelelően hajtsák végre.

 

Időt megtakarítani

Az ingyenes CMMS szoftver másik előnye, hogy időt takaríthat meg. A karbantartási műveletek kezelésének egyszerűsítésével a vállalkozások csökkenthetik a karbantartási feladatokra fordított időt. Lehet, hogy az Ön vállalkozása kifejezetten a kézi papírmunkára vagy a karbantartási feladatok ütemezésére fordított időt kívánja csökkenteni. A CMMS-szoftver segíthet automatizálni ezeket a folyamatokat, és értékes időt takaríthat meg. 

 

Pénzt spórolni

Végül, az ingyenes CMMS szoftver pénzt takaríthat meg. A karbantartási műveletek egyszerűsítésével és a kézi feladatokra fordított idő csökkentésével a vállalkozások csökkenthetik költségeiket. Ezenkívül a CMMS segíthet csökkenteni a karbantartási kellékekre és alkatrészekre költött összeget, mivel biztosítja, hogy a vállalkozások szükség esetén kéznél legyenek a szükséges alkatrészekkel és kellékekkel.

 

Kezdje a ManWinWin ingyenes CMMS szoftverével még ma

A ManWinWin egy könnyen használható ingyenes CMMS-szoftver, amely segíthet vállalkozásának optimalizálni a működését és pénzt takarítani. Szoftverünk célja, hogy bármilyen méretű vállalkozást segítsen a karbantartási feladatok egyszerűsítésében, a költségek csökkentésében és a működés javításában. Örökre ingyenes verzió letöltése , 100 karbantartandó eszköz kezeléséhez, úgyhogy próbálja ki még ma, és tapasztalja meg, milyen különbséget jelenthet vállalkozása számára.

Kávézzunk egyet!

Mi lenne ha forgatókönyvek a termeléstervezésben: Hogyan segíthet az APS

Napjaink dinamikus üzleti világában a hatékony termeléstervezés kulcsfontosságú eleme a különböző iparágakban működő vállalatok sikerének. Ahogy a vállalatok egyre nagyobb kihívásokkal szembesülnek, mint például a kereslet ingadozása, az árupiacok ingadozása és a változó szabályozás, egyre inkább függenek a pontos tervezési stratégiáktól. Ebben az összefüggésben a termeléstervezésben a mi lett volna, ha forgatókönyvek nélkülözhetetlen eszközzé válnak, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy jobban felkészüljenek a különböző jövőbeli eseményekre. Ha meg szeretné tudni, hogy a „mi lenne, ha” forgatókönyvek milyen szerepet játszanak a termeléstervezésben, és hogyan segíthetnek a fejlett tervezési és ütemezési (APS) rendszerek a vállalatoknak hatékonyan irányítani a termelést, feltétlenül olvassa el a cikk többi részét.

 

“Mi lenne ha” forgatókönyvek a gyártástervezésben

A „mi lenne, ha” forgatókönyvek a termeléstervezésben olyan analitikus megközelítést jelentenek, amely különféle hipotetikus helyzetek létrehozását és elemzését foglalja magában, hogy jobban megértsük, hogyan befolyásolhatják az egyes változók a termelési folyamatokat, és milyen következményekkel járhatnak a meghozott döntések.

A mi lenne, ha forgatókönyvek fő célja, hogy a vállalatok jobban felkészüljenek a lehetséges helyzetekre, és jobb döntéseket hozzanak egy dinamikus és bizonytalan termelési környezetben.

Ezen túlmenően a termeléstervezés „mi lenne, ha” forgatókönyvei lehetővé teszik:

  • kockázat-előrejelzés , azaz a gyártás során előforduló potenciális veszélyek azonosítása, amely lehetővé teszi a lehetséges problémákra való jobb felkészülést;
  • a döntéshozatali folyamatok optimalizálása , mivel segítik a különféle termelési lehetőségek és stratégiák értékelését;
  • vészhelyzeti tervek kidolgozása és az előre nem látható helyzetekre való gyors reagálás, ami minimalizálja a termelési leállások hatásait;
  • a termelés rugalmas igazítása a változó piaci feltételek, kereslet vagy kínálat függvényében;
  • a versenyképesség növelése , mivel a vállalatok hatékonyabban tudnak reagálni a változó piaci feltételekre, ami megnövekedett piaci előnyben és az üzleti környezetben bekövetkező változásokkal való megbirkózás képességében nyilvánul meg.

 

Kihívások és problémák a gyártástervezés során – Hogyan segíthetnek a “mi lenne ha” forgatókönyvek

A termeléstervezésben, akárcsak a vállalati tevékenység számos más területén, nincs hiány olyan problémákból és kihívásokból, amelyek jelentősen befolyásolhatják a termelési folyamatok hatékonyságát és a kitűzött üzleti célok elérését.

Ebben az összefüggésben a mi lenne, ha forgatókönyv-elemzés kulcsfontosságú eszközzé válik, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy jobban felkészüljenek a különféle lehetséges helyzetekre, és sokkal pontosabb döntéseket hozzanak.

A termeléstervezés főbb problémái és kihívásai, amelyekre a „mi lenne, ha” forgatókönyv-elemzés rendkívül hasznosnak bizonyulhat, a következők:

1.   A kereslet instabilitása

A kereslet instabilitása gyakori kihívás a gyártó vállalatok működésében. Gyakran szembe kell nézniük a vásárlói preferenciák változásával, a piaci trendekkel és váratlan eseményekkel, amelyek befolyásolják termékeik iránti keresletet.

A „mi lenne, ha” forgatókönyvek elemzése ebben az összefüggésben jelentős segítséget jelenthet, mivel eszközöket kínál a vállalatoknak az évszaktól függő kereslet előrejelzéséhez, a készletszint optimalizálásához vagy a rugalmas termeléstervezéshez.

Ezenkívül a forgatókönyv-elemzés lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy felmérjék a kereslet instabilitása a termelési költségekre gyakorolt ​​hatását. Ez megkönnyíti a lehetséges megtakarítások azonosítását és a költségstratégia módosítását a változó piaci feltételek függvényében.

2.   A nyersanyagárak volatilitása

A nyersanyagárak ingadozása kétségtelenül jelentősen befolyásolja a termelési költségeket. A vállalatok a mi lenne, ha forgatókönyvek segítségével felmérhetik a változó árak termelési folyamataik jövedelmezőségére gyakorolt ​​hatását, és ezekre a változásokra reagálva módosíthatják beszerzési stratégiájukat.

3.   Erőforrás korlátok

Az erőforrás-korlátok, mint a rendelkezésre álló munkaerő hiánya, a túlterhelt gépek vagy az elégtelen raktárterület komoly problémát jelenthetnek a gyártó vállalatoknál. Mi lenne, ha a forgatókönyv elemzése felbecsülhetetlen értékű eszköz lehet ennek a kihívásnak a kezelésében.

Például az ilyen típusú termeléstervezéssel a vállalat azonosíthatja, hogy mely termékek vagy megrendelések a legfontosabbak, amikor az erőforrások nem állnak rendelkezésre. Ennek alapján a termelési prioritások meghatározhatók a kulcsfontosságú ügyfelek kielégítésére és a veszteségek minimalizálására.

Ezenkívül olyan helyzetben, amikor az egyik gép meghibásodik vagy túlterhelt, a forgatókönyvelemzés lehetővé teszi számunkra, hogy alternatív termelési útvonalakat válasszunk. Az alkalmazottak delegálhatók a kritikusabb gépek üzemeltetésére, vagy más rendelkezésre álló erőforrások is felhasználhatók.

4.   Változó szállítási feltételek

A változó ellátási feltételek jelentős kihívást jelentenek a gyártó vállalatok számára, amelyeknek fenn kell tartaniuk a termelési áramlást a nyersanyag- vagy alkatrészellátás esetleges késései vagy instabilitása ellenére.

A mi lenne, ha forgatókönyv-elemzés értékes eszköz lehet e probléma kezelésében, mivel gyorsan azonosítja az alternatív beszerzési forrásokat, és meghatározza, hogy késések esetén milyen készletszintekre van szükség. Ezenkívül az ilyen típusú forgatókönyvek használatával tartalék terveket dolgozhat ki, és jobban felkészülhet a szállítókkal folytatott tárgyalásokra.

5.   Változó előírások és rendelkezések

A törvények és szabályozások változása jelentős hatással lehet a termelési folyamatokra, és kiigazításokat tehet szükségessé a vállalat működésében. A „mi lenne, ha” elemzés lehetővé teszi, hogy felmérje a különböző szabályozási lehetőségek hatását a vállalat működésére.

Például ellenőrizheti, hogy a termelési folyamatokban vagy a menedzsmentben milyen változtatásokra lehet szükség az új szabályozások kapcsán. Ez magában foglalhatja a technológia adaptálását, a minőség-ellenőrzési eljárásokat vagy a dokumentáció tárolását.

 

Szimulációs funkciók az APS rendszerben

Az APS (Advanced Planning and Scheduling) fejlett tervezési és ütemezési rendszerekben speciális eszközök és funkciók állnak rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik a „mi lenne, ha” forgatókönyvek hatékony elemzését. Ezek az eszközök lehetővé teszik a helyzet különböző változatainak modellezését és értékelését, valamint a gyártási tervek módosítását az elemzési eredmények függvényében. Az APS kulcsfontosságú eszközei és funkciói, amelyek támogatják a „mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozását, a következők:

  • Modellezés

Az APS lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy különféle hipotetikus forgatókönyveket hozzanak létre, figyelembe véve az olyan változókat, mint a kereslet, az erőforrások rendelkezésre állása, a készletek és a változó szabályozások. Ez lehetővé teszi a különféle feltételek szimulálását és azok termelési folyamatokra gyakorolt ​​hatásának előrejelzését.

  • Gyártás szimuláció

A fejlett APS-rendszerek lehetővé teszik a gyártási folyamatok szimulálását különféle forgatókönyvekben. Ez lehetővé teszi annak felmérését, hogy a tervek változásai hogyan befolyásolják a termelés hatékonyságát, a költségeket és a megrendelés teljesítési idejét.

  • Optimalizálás

Az APS képes automatikusan optimalizálni a termelési terveket meghatározott célok és korlátok alapján. Ez lehetővé teszi, hogy megtalálja a legjobb megoldásokat a különböző forgatókönyvek összefüggésében.

  • Figyelmeztetések küldése és felügyelet

Az APS rendszerek figyelemmel kísérhetik a gyártás aktuális állapotát, és automatikusan riasztást generálnak a tervtől való eltérés esetén. Ez lehetővé teszi a gyors reagálást váratlan helyzetekre.

  • Jelentéskészítés és elemzés

Az APS fejlett jelentéskészítő és adatelemző eszközöket is kínál, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy alaposan kiértékeljék a mi lenne, ha forgatókönyv-elemzés eredményeit. Segítségükkel jelentéseket, diagramokat is készíthet, amelyek megkönnyítik a döntéshozatalt.

 

Hogyan segíthet az APS a forgatókönyv elemzésben

Az Advanced Planning Systems vagy az APS kulcsszerepet játszik a „mi lenne, ha” forgatókönyvek létrehozásában, mivel lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy hatékonyan reagáljanak a különféle lehetséges helyzetekre.

Gyártási ütemterv megjelenítése

Először is, az APS megkönnyíti a gyártási ütemezések automatikus vagy manuális megjelenítését. A folyamat figyelembe veszi az olyan változókat, mint az erőforrások elérhetősége, az átfutási időkből és a nyersanyagellátásból adódó korlátok, valamint az alkatrészek és a külső gyártás közötti technológiai függőségek. A strukturális Gantt-diagram szintén fontos eszköz a tervezők munkájában. Ez a grafikus ütemterv lehetővé teszi a gyártás előrehaladásának egyértelmű bemutatását. Ennek köszönhetően meghatározható a késztermék és az egyes elemek várható szállítási időpontja, ami pozitívan befolyásolja a „mi lenne, ha” forgatókönyvek kialakítását.

A csapatmunka egyszerűvé vált

Fontos, hogy az APS a csapatmunka minőségét is javítja. Ennek az osztálynak a haladó megoldásainál többen is módosíthatnak egy ütemtervben, és minden ember munkájának eredménye az egész csapat számára látható. Ez lehetővé teszi a hatékony együttműködést a különböző területekért felelős tervezők között, így nincs szükség az egyes felhasználóknak az alkalmazás bezárására és megnyitására.

Valós idejű termelésfigyelés

Az APS nagy előnye a termelés valós idejű nyomon követése is. Az APS rendszer integrálható MES és SCADA rendszerekkel, amely lehetővé teszi a gyártási megrendelések tényleges teljesítésének folyamatos nyomon követését. Ennek köszönhetően a tervezők gyorsan tudnak reagálni olyan vészhelyzetekre, mint például a gépek meghibásodása, alkatrészhiány vagy a kulcsfontosságú alkalmazottak hiánya, és tesztelni tudják a „mi lett volna, ha” forgatókönyvek különböző változatait.

Jelentéskészítés és a gyártási folyamat optimalizálása

Az APS használatának másik előnye a jobb jelentéskészítés. A rendszer lehetővé teszi különféle jelentések készítését, például erőforrás-terhelés, késleltetett rendelések és gyártási ütemterv forgatókönyvek, valamint a terv minőségének értékelése. Ennek köszönhetően gyorsan azonosíthatja a termelési folyamatok lehetséges problémáit, optimalizálhatja a “mi lenne, ha” forgatókönyvet, és azonosíthatja azokat a tényezőket, amelyek negatívan befolyásolják az üzem hatékonyságát.

Hatékony termeléstervezés mi lenne, ha forgatókönyvekkel

A „mi lenne, ha” forgatókönyvek elemzése a termeléstervezésben rendkívül fontos az olyan kihívásokkal szemben, mint a kereslet instabilitása, a nyersanyagárak ingadozása, az erőforrások korlátai, a változó ellátási feltételek és a szabályozási zavarok.

Ennek a megközelítésnek köszönhetően a vállalatok hatékonyabban tudják előre jelezni a kockázatokat, optimalizálni a döntéshozatali folyamatokat, vészhelyzeti terveket készíteni és a termelést a változó piaci feltételekhez igazítani. Az Advanced Planning and Scheduling Systems kulcsszerepet játszik a “mi lenne, ha” forgatókönyvek elemzésében, lehetővé téve a helyzetek különböző változatainak modellezését, a termelés szimulációját, a termelési tervek optimalizálását, a valós idejű gyártásfigyelést, a jelentéskészítést és a gyártási folyamat optimalizálását. Segítségükkel a vállalatok hatékonyabban reagálhatnak a változó piaci feltételekre, és valósíthatják meg üzleti céljaikat.

Kávézzunk egyet!

Supply Chain Management a proALPHA ERP-ben: A hatékonyság és a megtakarítás kulcsa

Az ERP (Enterprise Resource Planning) rendszerek ellátási lánc menedzsmentje a modern vállalatok hatékony működésének szerves eleme. A globalizáció, a folyamatosan erősödő verseny és a dinamikusan változó üzleti trendek korában a hatékony ellátási lánc menedzsment kulcsfontosságú sikertényezővé válik. A következő cikkben megvizsgáljuk az ERP-rendszerek szerepét az ellátási lánc menedzsmentben, és rámutatunk arra, hogy miért szükségesek a vállalkozások hatékonyságának és megtakarításainak eléréséhez. Megtanuljuk továbbá, hogy milyen előnyökkel jár az ellátási lánc folyamatok integrálása az ERP rendszerrel, és milyen kihívások adódhatnak egy ilyen megoldás bevezetésekor.

 

Az ellátási lánc menedzsment jelentősége a termelés összefüggésében

Az ellátási lánc menedzsmentje alapvető szerepet játszik a zökkenőmentes gyártási folyamatok biztosításában és az optimális működési eredmények elérésében. A gyakran különböző forrásokból származó nyersanyagok, alkatrészek és anyagok összetett hálózata pontos szinkronizálást és felügyeletet igényel.

A hatékony ellátási lánc menedzsment a termelésben lehetővé teszi:

→ a késések minimalizálása,

→ tárolási költségek csökkentése,

→ az erőforrások optimális felhasználása,

→ a késztermékek piacra szállítási idejének lerövidítése.

Ezenkívül lehetővé teszi a gyártók számára, hogy reagáljanak a változó piaci feltételekre, és rugalmasan alkalmazkodjanak a vásárlói igényekhez, ami a gyorsan változó fogyasztói trendek és a globális verseny korszakában egyre fontosabbá válik.

 

ERP rendszerek az ellátási lánc menedzsmentben

Az ERP (Enterprise Resource Planning) rendszerek olyan integrált szoftverek, amelyek lehetővé teszik a gyártó vállalatok számára, hogy kezeljék működésük különböző aspektusait, beleértve az ellátási láncot is.

A gyártó vállalatoknál az ERP rendszereket a gyártási folyamat minden szakaszának monitorozására, vezérlésére és optimalizálására használják, a gyártástervezéstől az alapanyagok és anyagok beszerzésén át a készletgazdálkodáson át a késztermékek elosztásáig. Az ERP rendszer egységes hozzáférést biztosít az adatokhoz, megkönnyíti a döntéshozatalt és lehetővé teszi a hatékony erőforrás-gazdálkodást, ami fokozott hatékonyságot, költségcsökkentést és jobb termékminőséget jelent.

 

Miért érdemes ERP rendszert használni az Ellátási Lánc Menedzsmentbe?

Az ERP rendszerek ellátási lánc menedzsmentben való használatának fő célja a szállítással, tárolással, termeléssel és elosztással kapcsolatos folyamatok javítása és optimalizálása.

Az ERP rendszerek lehetővé teszik az ellátási lánc minden szakaszának valós időben történő nyomon követését és vezérlését, ami a következő célok elérését jelenti:

1.   A működési hatékonyság növelése

Az adatok és folyamatok integrálásával az ERP-rendszerek lehetővé teszik a termelés, a készletek és a szállítások hatékonyabb menedzselését, ami a gyártási ciklusidő lerövidítéséhez és a késztermékek vevőkhöz való eljuttatásához vezet.

2.   Gyártási folyamatok költségoptimalizálása

Az ERP-rendszerek lehetővé teszik a tárolással, szállítással és készletgazdálkodással kapcsolatos költségek jobb ellenőrzését. Ennek köszönhetően a vállalatok minimalizálhatják a veszteségeket és csökkenthetik a működési költségeket.

3.   Az ügyfélszolgálat minőségének javítása

A megrendelések és szállítások állapotával kapcsolatos aktuális információkhoz való hozzáférésnek köszönhetően a vállalatok gyorsan reagálhatnak a vevői igényekre, így biztosítva a szolgáltatás magas színvonalát.

4.   A rugalmasság növelése

Az ERP rendszerek rugalmas termelési és szállítási tervezést tesznek lehetővé, ami lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy alkalmazkodjanak a változó piaci feltételekhez és a vásárlói igényekhez.

5.   A beszállítókkal való együttműködés javítása

A termelésirányítási rendszer segítségével jelentősen javíthatja a kommunikációt és az együttműködést a beszállítókkal, ami az ártárgyalások és a szállítási feltételek pozitív eredményét jelenti.

 

Alapvető ERP funkciók az Ellátási Láncs menedzsmentbe

Mint már említettük, az ellátási lánc menedzsmentben az ERP rendszerek kulcsszerepet játszanak a különböző folyamatok integrációjában és optimalizálásában. A megvalósítási lehetőségek szélesek, az általuk továbbfejlesztett tevékenységek köre pedig óriási. Nézzük meg közelebbről ezt a kérdést.

→ Raktárkezelés

● Készletfigyelés: Az ERP rendszer lehetővé teszi a termékek mennyiségének és raktári elhelyezkedésének szoros nyomon követését, amivel elkerülhető a túlzott készletezés.

● Átvétel- és kiadáskezelés: a termelésirányítási rendszer lehetővé teszi az árubevételi és -kiadási folyamatok hatékony irányítását, kiküszöbölve a hibákat és a késéseket.

● Raktárelrendezés optimalizálása: az ERP adatok elemzésének köszönhetően optimalizálhatja az egyes szektorok elosztását a raktárban, minimalizálva az üresjáratokat és lerövidítve a rendelések feldolgozási idejét.

→ Rendeléskezelés

● Rendeléskövetés: Az ERP rendszerek lehetővé teszik az összes megrendelés nyomon követését és kezelését attól a pillanattól kezdve, hogy az ügyfél feladja azokat, egészen a termék kiszállításáig.

● Rendelésautomatizálás: Az ERP lehetővé teszi a rendelések automatikus generálását a készletadatok és az értékesítési előrejelzések alapján.

● Minőségellenőrzés: a termelésirányítási rendszer tartalmazhat termékminőség-ellenőrzési modulokat, amelyek megkönnyítik a szabványok betartását.

Gyártásirányítás

● Gyártástervezés: Az ERP rendszerek lehetővé teszik a gyártási tervek elkészítését, figyelembe véve az alapanyagok rendelkezésre állását és a termelési kapacitást.

● A gyártás előrehaladásának nyomon követése: A termelésirányítási rendszer lehetővé teszi a gyártási folyamat előrehaladásának nyomon követését, ami megkönnyíti a termékek időben történő szállítását.

● Minőségirányítás: Az ERP modulokat tartalmazhat a termelés minőségének kezelésére, valamint a problémák azonosítására és megoldására.

Szállítói kapcsolatkezelés (SRM)

● Szállítói adatok kezelése: Az ERP-rendszerek beszállítói információkat gyűjtenek és kezelnek, például szerződési feltételeket, fizetési feltételeket és szállítási előzményeket.

● Beszállítók értékelése: Az ERP szoftver lehetővé teszi a beszállítók értékelését és rangsorolását különböző szempontok alapján, ami segít a legjobb partnerek kiválasztásában.

● Beszállítói rendelések kezelése: a termelésirányítási rendszer lehetővé teszi a rendelések elektronikus feladását és végrehajtásának nyomon követését, ami javítja a beszerzési folyamatok hatékonyságát.

Szállítási és logisztikai menedzsment

● Útvonal és szállítás tervezése: Az ERP támogatja a szállítási útvonalak optimalizálását, figyelembe véve az idő- és költségkorlátokat.

● Szállítmánykövetés: a szállítás figyelő rendszer lehetővé teszi a szállítmányok helyének és állapotának valós időben történő nyomon követését, ami lehetővé teszi az esetleges problémák gyors reagálását.

● Szállítási költségkezelés: Az ERP-rendszerek lehetővé teszik a szállítási költségek ellenőrzését, ami sokkal hatékonyabb logisztikai költségvetés kezelést jelent.

Kétségtelen, hogy az ERP-rendszerek olyan központi eszköz, amely integrálja és racionalizálja az ellátási lánc kezelését, ami hozzájárul a hatékonyság növeléséhez, a költségek csökkentéséhez és az ügyfélszolgálat minőségének javításához.

 

Milyen előnyöket kínálnak a proALPHA ERP rendszer a Supply Chain Managementben

Az ERP rendszerek alkalmazása az ellátási lánc menedzsmentben számos előnnyel jár. Ezek működési hatékonyságot, idő- és költségmegtakarítást, fokozott átláthatóságot és jobb kommunikációt jelentenek a partnerekkel vagy a szervezet egyes részlegei között. A legfontosabbak a következők:

 

1.   Jobb működési hatékonyság:

Az ERP rendszerek lehetővé teszik az ellátási lánc minden aspektusának következetes kezelését, kiküszöbölve a redundáns vagy ismétlődő feladatokat. Végső soron az ellátási lánc kezelésének ez a módja hatékonyabb működéshez vezet, és növeli a vállalat jövedelmezőségét.

A sok rutinfeladat automatizálásának köszönhetően viszont a munkatársak stratégiaibb feladatokra tudnak koncentrálni, ami a vállalat hatékonyabb működését és stabil fejlődését jelenti.

2.   Idő- és költségmegtakarítás

A készletek és raktárak ERP-rendszerek segítségével történő jobb menedzselésével a vállalatok jelentősen csökkenthetik a felesleges készletek tárolásával járó költségeket.

Fontos, hogy az ERP szoftver az útvonalak és a szállítások tervezésében is segít, ami alacsonyabb szállítási költségeket és rövidebb szállítási határidőket eredményez.

3.   Fokozott átláthatóság és hatékony nyomon követés

Az ERP-rendszerek valós időben biztosítják a készletek, rendelések és szállítások aktuális adataihoz való hozzáférést, ami megkönnyíti a gyors döntéshozatalt.

A vállalatok nyomon követhetik a szállítmányok helyét és állapotát, lehetővé téve számukra, hogy reagáljanak az esetleges késésekre vagy problémákra.

4.   Jobb kommunikáció az osztályok és a partnerek között

Az ERP rendszerek integrálják a vállalat különböző részlegeit, ami javítja a köztük lévő kommunikációt és jobb együttműködést tesz lehetővé.

Emellett a termelésirányítási rendszer bevezetése lehetőséget ad a vállalatoknak arra, hogy a beszállítóknak és vásárlóknak hozzáférést biztosítsanak a kiválasztott adatokhoz és információkhoz, ami viszont pozitív hatással van a tevékenységek koordinálására és a szállítások tervezésére.

5.   Könnyebb kockázatkezelés

Az ERP rendszerek lehetővé teszik a beszállítói és szállítási adatok nyomon követését és elemzését, ami lehetővé teszi a lehetséges problémák korábbi észlelését és az ellátási lánc kockázatainak minimalizálását.

A kockázat minimalizálása viszont pozitív hatással van az üzleti partnerekkel és ügyfelekkel fenntartott kapcsolatokra. Ez egyben pozitív márkaimázs kialakítását is jelenti.

Ennek eredményeként az ERP rendszerek alkalmazása az ellátási lánc menedzsmentben hozzájárul a vállalkozás hatékonyságának és versenyképességének növeléséhez. Lehetővé teszi a folyamatok jobb irányítását, egyértelműen erőforrás-megtakarítást és jobb minőségű ügyfélszolgálatot jelent. Mindez végső soron befolyásolja azokat a kulcsfontosságú sikertényezőket, amelyek a mai dinamikus és versenyképes üzleti környezetben meghatározzák a cégek piaci létét és stabil fejlődését.

 

Válasszon megtakarításokat, és nagyobb hatékonyságot – válasszon integrált ERP rendszert az Ellátási lánca kezeléséshez

Az ERP rendszerek alkalmazása az ellátási lánc menedzsmentben kulcsfontosságú stratégia, amely a vállalkozásokat hatékony, fokozott versenyképességű szervezetté alakítja. Ez nem csupán technológiai forradalom, hanem mindenekelőtt egy kifinomult eszköz, amely lehetővé teszi a logisztika és az üzleti működés javítását. Az ERP-rendszerek lehetővé teszik a vállalatok számára a folyamatok javítását, ami fokozott hatékonyságot, időt és erőforrásokat takarít meg, kiváló irányítást és zökkenőmentesebb együttműködést jelent.

Az ERP rendszer bevezetése biztosítja a tevékenységek tökéletes szinkronizálását, ami lehetővé teszi a késések minimalizálását, a költségek optimalizálását és az ügyfélszolgálat minőségének növelését. Az ERP rendszereknek köszönhetően a vállalatok nem csak reagálni tudnak a változó piaci feltételekre, hanem aktívan alakíthatják a jövőt, alkalmazkodva az ügyfelek és az üzleti partnerek igényeihez.

Éppen ezért az ERP rendszerek nélkülözhetetlenek azon cégek számára, amelyek versenyelőnyt akarnak elérni és piacvezetővé szeretnének válni. Ez egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi a vállalatok számára az innovációt, az előnyök megszerzését és a diadalt az egyre igényesebb üzleti környezetben. Kétségtelenül megéri egy ERP-rendszert bevezetni ahhoz, hogy vezetővé váljunk és működési kiválóságot érjünk el.

 

Kávézzunk egyet!

Zöld ERP: Az energiagazdálkodás ilyen egyszerű is lehet

Az ipari vállalatoknak fenntarthatóbbá kell válniuk. Más szóval: meg kell határozniuk, meg kell érteniük és csökkenteniük kell a kibocsátást, a fogyasztást és a költségeket. Az ENIT felvásárlásával a proAlpha egy holisztikus és hatékony megoldást kínáló Green ERP-t tudott kifejleszteni.

 

Folyamatosan növekszik az ipari vállalatokra nehezedő nyomás, hogy a fenntarthatóság szemszögéből határozzák meg magukat. Ez a nyomás különböző területekről, például a politikától, a társadalomtól és a gazdaságtól származik, ezért növekszik. A vállalatok gyakran szembesülnek összetett helyzetekkel – például amikor átláthatóan kell bemutatniuk CO₂-mérlegüket. Nemcsak a közvetlen kibocsátásukkal kell tisztában lenniük, hanem a telephelyen kívüli közvetett kibocsátásukkal is. Például mennyi CO₂ szabadul fel a Kínából beszerzett acél gyártása során? Milyen közlekedési eszközökkel jutnak el a dolgozók munkába, mi történik a termelési hulladékommal és milyen károsanyag-kibocsátással tudható be.   

Ezek a példák már arra utalnak, hogy a vállalatok számára a vállalati szénlábnyomának meghatározása herkulesi feladat lehet. A jó hír azonban az, hogy a technológiák a feladatokkal együtt fejlődnek, és egyes vállalatok olyan keményen dolgoztak az egyszerű és megbízható megoldásokon, hogy ezt a feladatot bármelyik vállalat meg tudja oldani.

 

Zöld ERP ENIT-tel és proAlpha-val

Ezen innovatív cégek közül kettő az ENIT és az ERP-gyártó proAlpha, amely 2022-ben megvásárolta a fiatal freiburgi céget és amelynek rendszerét azóta integrálták saját ERP rendszerükbe. „Természetesen ez egy ésszerű összevonás, mert csak egy ERP-vel és az abban található adatokkal lehet hatékonyabban felhasználni az erőforrásokat” – mondja Lucas Leinweber, az ENIT CO₂-menedzsment csapatának vezetője.

Az ENIT GmbH a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systemsből vált ki. Az ENIT 2014 óta önállóan fejleszt olyan eszközöket, amelyek segítenek az ipari vállalatoknak azonosítani, megérteni és csökkenteni a kibocsátást, a fogyasztást és a költségeket. Kezdetben az energiagazdálkodási rendszerre helyezték a hangsúlyt. A nemes törekvés: Az ipari vállalatok heterogenitása ellenére könnyen telepíthető, egyénileg adaptálható energiagazdálkodási rendszer kidolgozása.

 

Gyorsan megvalósítható plug-and-play megközelítéssel

Ezt példamutató módon sikerült elérni. A plug-and-play megközelítésnek köszönhetően a cégek a szoftver bevezetését követő első napon hozzáférhetnek a gépekhez, rendszerekhez csatlakoztatott mérőkről érkező első adatokhoz. „A gyors és egyszerű bevezetés egyik oka az, hogy nyitott megközelítést választottunk olyan interfészek mellett, amelyek kompatibilisek a piacon elérhető szinte összes hardverrel” – mondja Lucas Leinweber. „Amint az ENIT csatlakoztatva van és online, értesítést kapunk. Néhány testreszabás és biztonsági beállítás után hozzáadjuk a meglévő számlálókat. Az ügyfél ezután kap egy e-mailt a szoftverhez való hozzáférésről, és azonnal láthatja a valós idejű adatokat az első mérőtől.»

 

A CO₂ számviteli szoftver

Az energiagazdálkodási rendszer azonban csak egy része egy nagyobb egésznek, amikor az összes releváns energiaáramlást azonosítani és számszerűsíteni kell. „Itt jön képbe a CO₂ szoftverünk, amelyet személyre szabott szolgáltatásokkal együtt elérhetővé teszünk a vállalatok számára. Az energiagazdálkodási rendszerből származó adatok természetesen az ENIT carbon-ba, a CO₂ elszámolási eszközünkbe kerülnek” – magyarázza Lucas Leinweber.

A CO₂ elszámolási eszköz azonban energiagazdálkodási rendszer nélkül is használható. Az energiafogyasztást ezután manuálisan kell megadni, és kibocsátási tényezők segítségével értékelni. Ez azonban bonyolult, különösen akkor, ha több vállalati telephelyet számol el. Az energiagazdálkodási rendszer akkor is fontos, ha az átalakulás folyamatának következetes nyomon követéséről van szó.

 

A CO₂ egyensúly

Az ENIT a nemzetközileg elismert Üvegházgázok Protokoll Szabványát (GHG) használja a CO₂ elszámolására. A kibocsátásoknak három fő kategóriája van, amelyek hatókörként ismertek: 1. hatókör, 2. hatókör és 3. hatókör. Az 1. hatókörbe tartozik minden olyan közvetlen kibocsátás, amelyért egy vállalat közvetlenül felelős. A 2. hatály alá tartoznak a közvetett kibocsátások, amelyek például villamosenergia-vásárlásból származnak. A cég általában nem maga állítja elő az áramot, hanem felelős annak fogyasztásáért.

A kibocsátások többsége azonban, különösen az iparban, a 3. hatály alá tartozik, i.e. H. az egész ellátási láncban felmerülő közvetett kibocsátások, pl. B. áruk, szolgáltatások és gépek vásárlása révén.

A 3. hatókör jelenti a legnagyobb kihívást a legtöbb vállalat számára. „Itt a vállalatokat azzal támogatjuk, hogy először segítünk megérteni, milyen adatokra van szükségük. Itt a számviteli tevékenységi adatokról van szó, és arról a kérdésről, hogy mely vásárolt árukat és szolgáltatásokat kell a mérlegben feltüntetnünk? – magyarázza Lucas Leinweber. A hotspotokat együtt elemzik, és lényegességi elemzést végeznek. Ez azt jelenti, hogy szűkíteni kell, hogy mely területek vannak megvilágítva, és melyeket lehet kizárni, mivel ezeknek csak alacsony a CO₂-hatékonysága, és a költség-haszon tényező nem megfelelő.

 

Webinárium: Versenyelőny a szén-dioxid-elszámolás révén – miért kezdje el most?

Az ERP rendszer szerepe

Nyilvánvaló, hogy az ERP rendszer fontos szerepet játszik ebben az összefüggésben. Egy új tanulmány azt is kimutatta, hogy az ERP-rendszer minden más típusú üzleti szoftvert felülmúl az adatok elérhetősége tekintetében, mivel lefedi a teljes megrendelés-feldolgozási és beszerzési folyamatot, valamint a termelést. A „CO₂-kezelés üzleti szoftverrel” című új tanulmány arra a következtetésre jutott: „Ha a vállalatok az ERP-rendszert MES-el, valamint gépi és üzemi adatgyűjtéssel kombinálják, máris hozzáférnek az ÜHG-protokollhoz szükséges adatok mintegy 70 százalékához. A Scope 1 adatok szinte teljes egészében rögzíthetők. A releváns adatok nagy részét az ERP és a MES rendszer tárolja.»

Az ERP rendszerben már rendelkezésre álló adatok felhasználásával a vállalatok jelentősen csökkenthetik a szén-dioxid-elszámoláshoz szükséges ráfordítást. A kibocsátások kiegyensúlyozása érdekében azonban a vállalatoknak további informatikai rendszerekre vagy becslésekre van szükségük – például olyanokra, amelyeket az ENIT kínál.

Az ENIT egyesülése az ERP-gyártó proAlpha-val tehát ésszerű lépés volt a valódi zöld ERP felé vezető úton. „Az egyesüléssel még közelebb kerültünk célunkhoz: lehetővé akarjuk tenni ügyfeleink számára a fenntartható cselekvést, valamint a CO₂-kibocsátás átlátható és hatékony feltérképezését az ERP rendszerben. Ez nemcsak a kibocsátás csökkentését segíti elő, hanem abban is, hogy a vállalatok elérjék klímacéljaikat, miközben versenyképesek maradnak” – mondja Lucas Leinweber.

All-in-one megoldás az energiafogyasztás mérésére és elemzésére

Az ENIT egy többszörösen díjnyertes all-in-one megoldás a középvállalatok energiafogyasztásának mérésére és elemzésére. A proAlpha Group energiamenedzsment rendszere néhány perc alatt csatlakoztatható, és a meglévő mérőeszközök könnyen integrálhatók.

Másodpercenként rögzíti az összes adathordozót, például az áram-, gáz-, hő- és vízfogyasztást, és lehetővé teszi a valódi energiaszabályozást, például az ISO 50001 tanúsításhoz.

A teljesen automatikusan rögzített adatok alapján javaslatokat tesznek az energiafogyasztás csökkentésére vagy az energiahatékonyság javítására. Ez általában 5 és 20 százalék közötti megtakarítást eredményez. Az adatokból következtetések vonhatók le a szükséges karbantartási időközökről is. 

(Forrás: proALPHA, ENIT, Technik und Weissen)

Kávézzunk egyet!

Megtérülés (ROI) az ERP Implementácioból

Robert Austin és Richard Nolan, a Harvard Business School kutatói által végzett kutatás szerint az ERP-rendszerek megvalósítása nagyobb valószínűséggel lesz sikeres, ha nem csupán informatikai projektként, hanem új üzleti vállalkozásként is kezeljük. A szakaszos befektetés, a kockázat megosztása, a csapat összetételének gondozása és a rugalmasság megőrzése növelheti az ERP-projektek sikerének valószínűségét, és így pozitívan befolyásolhatja a megtérülést. Mely területeken érheti el a legmagasabb megtérülést az ERP szoftver bevezetése után?

 

ROI és ERP rendszer bevezetése

Egy ERP projekt megvalósítása során a rendszerkövetelmények meghatározása és az igények meghatározása mellett az egyik első feladat a ROI, azaz a befektetés várható megtérülésének meghatározása. Az ERP-szoftverbe történő befektetésnek, mint bármely másnak, nyereségesnek kell lennie, és számos előnnyel kell járnia a vállalat számára.

A vállalati erőforrás-tervezési rendszerek óriási értéket képviselnek azáltal, hogy egyetlen, egységes platformon integrálják az olyan alapvető üzleti funkciókat, mint a pénzügy, a készletgazdálkodás, a gyártás, az értékesítés, a projektmenedzsment és az emberi erőforrások (HR) egyetlen, egységes platformon keresztül, amely központi hozzáférést biztosít a kritikus adatokhoz. Ha jobban átlátják ezeket a képességeket, az üzleti vezetők növelhetik a hatékonyságot, csökkenthetik a költségeket, és új növekedési lehetőségeket nyithatnak meg.

Az ERP ROI-jának meghatározása ezért kulcsfontosságú egy olyan vállalkozás felépítéséhez, amely indokolja az ilyen típusú szoftverekbe való befektetést. A ROI számszerűsítése az ERP segítségével segít a vállalatoknak felmérni és előre jelezni egy ERP-rendszer szervezetükre gyakorolt ​​hatását, valamint javítani folyamataikat.

 

Mely területek generálhatják a legnagyobb megtérülést egy ERP rendszer bevezetése után?
1. Pénzügyi menedzsment

Az ERP-rendszer bevezetéséből a menedzsment és az egész szervezet jelentős mértékben profitál, köszönhetően a pénzügyi eredményekbe és elemzésekbe vetett megnövekedett bizalomnak, az információhoz való gyorsabb hozzáférésnek, az elszámolási tevékenységek gyorsabb végrehajtásának és a rendszeren kívüli táblázatok számának csökkentéséből (vagy megszüntetéséből) adódó megnövekedett hatékonyságnak.

 

2. Előrejelzés

A jobb minőségű információk és elemzések elérhetősége az ERP-rendszerek által kínált kiterjedt értékesítéstervezési funkcióknak és folyamatoknak köszönhetően pontosabb kereslet-előrejelzést, megalapozottabb döntéseket, a trendek kihasználását, valamint a gyors, precíz és proaktív értékesítési menedzsmentet teszi lehetővé, ami végső soron ROI-t jelent. .

 

3.   Ár- és árréskezelés

A modern ERP rendszerekben elérhető fejlett árazási eszközök javítják a profitelemzést, ami lehetővé teszi az ajánlat jobb pozicionálását a versenytársakhoz képest, és a Product Lifecycle Management (PLM) elemzéssel kombinálva olyan információkat szolgáltat, amelyek segítségével hatékonyabban kezelhető a termékportfólió, ill. növeli a jövedelmezőséget.

 

4.   Termékfejlesztés

A PLM lehetőséget ad a termékvonal és termékpaletta hatékony menedzselésére, valamint a kutatás-fejlesztésbe történő befektetésekre, valamint azon termékek azonosítására, amelyek már nem felelnek meg a vállalat stratégiai céljainak.

 

5.   Minőségirányítás

Az ERP bevezetéséből származó megtérülést a minőségirányítási eszközök is növelik. Jobban értékelik a termék teljesítményét, valamint hatékonyan elemzik a visszaküldések okait, betekintést nyújtanak az újrafeldolgozási tevékenységekbe, és jobb tájékoztatást nyújtanak a nyersanyagok, a szállított alkatrészek és a harmadik fél által nyújtott szolgáltatások minőségéről.

 

6.   Értékesítés menedzsment

Az ügyfélkapcsolat-kezelési (CRM) képességek lehetővé teszik az értékesítési teljesítmény átfogó elemzését, és jelentős betekintést nyújtanak az ügyfelek vásárlási szokásaiba, demográfiai adataiba, tevékenységeibe és értékesítési eredményeibe. Az összegyűjtött adatok alapján a szortimentet jobban illesztheti a vásárlói igényekhez, ezáltal növelve a ROI-t.

 

7.   Ellátási lánc menedzsment

Az ERP-rendszerek segítségével végzett jobb készletkezelésnek köszönhetően a teljes ellátási lánc fejleszthető, így alacsonyabb logisztikai költségek, hatékonyabb beszállítók és eladók menedzselése, valamint rövidebb rendelési teljesítési idők érhetők el. Mindezek a tevékenységek hozzájárulnak a ROI mutató javításához.

A megfelelően bevezetett ERP-rendszer nagy betekintést nyújthat a vállalat teljesítményébe, új lehetőségeket nyitva a bevételszerzésre, miközben csökkenti a költségeket és megtakarítja az erőforrásokat. Az ERP-rendszer ROI-jának kiszámításakor minden kulcsfontosságú részlegnél egyedileg fel kell mérni a jövedelmezőséget, hogy a lehető legrövidebb időn belül maximális hasznot érhessen el.

 

Forrás: proALPHA

 

Kávézzunk egyet!

„Tartsa tisztán az üzletet” a MES Audit segítségével

Optimálisan hajtsa végre a Smart Factory folyamatot

Az intelligens gyár felé vezető úton a “tiszta” adatok élvezik a legmagasabb prioritást. De hogyan ellenőrizhető és garantálható, hogy a cégek csak jó minőségű adatokat állítanak elő, és átláthatóan férhetnek hozzá? A használatban lévő Manufacturing Execution System (MES) érettségi elemzés egyértelművé teheti ezt.

 

MES érettség elemzés  

A házon belüli MES, mint az önszerveződő termelési környezet központi eleme, a magas adatminőségre támaszkodik, ha azt akarjuk, hogy hatékonyan működjön és érdemi eredményeket hozzon. Ez azonban felveti azt a kérdést, hogy a saját MES egy Enterprise Resource Planning (ERP) megoldással kombinálva rendelkezik-e olyan érettséggel, amely a vállalat digitalizálásához szükséges.

Általánosságban elmondható, hogy a MES, mint a legfelső szint – az ERP rendszer logisztikai adataival gazdagítva – lehetővé teszi a termelési folyamatok optimalizálását, a problémák proaktív felderítését, értelmes elemzések és a termelés szempontjából releváns KPI-ok készítését. Az ERP rendszer és a MES közötti adatcsere kétirányú interfészeken keresztül történik. A jelenlegi helyzet lelkiismeretes elemzése nélkül azonban aligha lehet döntést hozni arról, hogyan és milyen mértékben strukturálják adat kommunikációjukat és adatcseréjüket.

 

Azonosítsa a lehetőségeket és dolgozzon ki megoldási forgatókönyveket

A MES és az ERP átfogó ismerete alapján egy érettségi elemzés részeként azonosíthatók és kidolgozhatók a potenciálok, valamint megfelelő megoldási forgatókönyvek dolgozhatók ki. Ez lehetővé teszi egy kezdeti ütemterv kialakítását a termelésen belüli nagyobb hatékonyság és költséghatékonyság megteremtése érdekében. Ennek világosnak és strukturáltnak kell lennie, és tartalmaznia kell a tökéletesen szervezett, minőségi adattárolás és -feldolgozás felé vezető összes fontos lépést:

⎼ Világosan fogalmazza meg a célokat

Folyamatos, átlátható és konstruktív eszmecserének kell megvalósulnia a vezetőség, a szakterületeken dolgozók és az informatikai részleg között. Csak ezután lehet közös tudatosságot kialakítani, reális célokat meghatározni és ez alapján megvalósítani.

⎼ Kezdje a leltárral

A jelenlegi MES érettségi szint konkrét értékelése lean gyártási módszerekkel történik a gyártási folyamatban az értelmetlen fogyasztás csökkentése érdekében. Különösen a műhelyben zajló anyag-, folyamat- és információáramlást, valamint az informatikai infrastruktúrát és adatkezelést kell értékelni. Itt a cél a személyzet, eszközök vagy gépek szükségtelen szállítása és mozgása, a felesleges készletek, valamint a várakozó, inaktív munkavállalók, a használaton kívüli üzemek és berendezések, illetve az áruk túltermelésének azonosítása. Ez vonatkozik az erőforrások szükségtelen pazarlására és egyéb hibaforrásokra is.

⎼ A használati esetek rangsorolása

A következő lépés az adott vállalat három-öt legfontosabb MES-használati esetének leírása és véglegesítése. A probléma leírásától kezdve ez az alfolyamat a MES-funkciókon át a felhasználói célig terjed, és a későbbi kiterjesztéshez vezet.

⎼ A lehetőségek elemzése és a prioritások meghatározása

Ezt követi a MES termelésben való felhasználásából adódó összes potenciál rögzítése, értékelése és rangsorolása. Az eredményeket egy döntési mátrix segítségével összesítjük, amely többek között a befektetés megtérülését (ROI), a kiegyensúlyozott eredménymutatót és a portfóliót tartalmazza.

⎼ Készítsen útitervet

Az áram- és potenciálelemzés eredményei alapján levezethető egy útiterv, amely meghatározza a pontos fázissorrendet MES funkciókkal és érettségi szintű megvalósítással.

⎼ Projekt inicializálása

A projektmenedzsment módszerek és a korábbi ellenőrzési eredmények felhasználásával a projekt inicializálása előkészíthető a bevezetésre. Egyúttal meghatározásra kerül a további eljárás is.

 

Következtetés

A MES audit elengedhetetlen lépése a Smart Factory optimális megvalósításának, az érettségi elemzés elengedhetetlen a magas adatminőség biztosításához és a hatékonyság növeléséhez. A MES és az ERP-megoldás interakciójából származó lehetőségeket és szinergiákat felhasználják a megfelelő megoldási forgatókönyvek kidolgozásához. Az adatmegőrzési és -feldolgozási ütemterv számos olyan lépést tartalmaz, amelyeket a szervezeteknek követniük kell. Mivel ez a strukturált megközelítés lehetővé teszi a gyártási folyamatok optimalizálását, a problémák proaktív azonosítását, valamint értelmes elemzések és kulcsadatok generálását. 

 

Forrás:proALPHA