Search for:
AI-alapú ERP rendszerek: Amikor az adatok cselekvésekhez vezetnek
AI-alapú ERP rendszerek: Amikor az adatok cselekvésekhez vezetnek

Az ERP-rendszerbe integrált mesterséges intelligenciával (AI) az üzleti döntések adatvezéreltté válnak. Ezekben a forgatókönyvekben az AI digitális üzleti tanácsadóként, tudásmenedzserként és innovációs ösztönzőként működik. A kis- és középvállalkozások (kkv-k) már ma is olyan előnyöket tapasztalnak, mint az optimalizált folyamatok, a megnövekedett hatékonyság, a költségmegtakarítás és a fenntartható versenyhelyzet.

A folyamatosan változó üzleti világban különösen a kkv-k szembesülnek a folyamatok folyamatos optimalizálásával és az erőforrások hatékony felhasználásával. Az intelligens és hatékony szoftver elengedhetetlen ahhoz, hogy a kapcsolódó digitális átalakítási folyamat a lehető leghatékonyabb és legegyszerűbb legyen. ERP-rendszerek, mint például a proALPHA , döntő fontosságúak ebből a szempontból, mivel ezek szolgálják a vállalat digitális gerincét.

Az AI átláthatóbb képet ad az összes üzleti folyamatról, és elősegíti a hatékonyabb együttműködést a különböző részlegek között, ezáltal elmosódik a határvonal a Big Data és az üzleti intelligencia (BI) között. Míg a BI hajlamos a múltbeli helyzetek elemzésére összpontosítani, például szilárd adatbázis, irányítópultok vagy retrospektív értékelések létrehozására, addig az AI lehetővé teszi a jövő előrejelzését és cselekvési javaslatokat. Mint ilyen, az AI-ban rejlő lehetőségek emelik az adatvezérelt vállalatirányítást.

A tudásmenedzsment és -transzfer ösztönzi az innovációt

A generatív AI jelentős lökést ad a vállalaton belüli menedzsment és belső tudástranszfer számára. A nagy nyelvi modellek (LLM), mint például a ChatGPT, képesek „természetes” nyelv megértésére, feldolgozására és generálására. Mivel a mesterséges intelligencia szövegekkel való betáplálása és továbbképzése révén fokozódik, ez példátlan tudásforrást szabadít fel a vállalatoknál.

Ahogy a vállalatok technológiai és tudáskörnyezete egyre inkább összekapcsolódik, az alkalmazottak gyorsan hozzáférnek az információkhoz és a szakértelemhez minden helyszínen, üzleti egységben és részlegben. Az integrált mesterséges intelligencia különféle szókészleteket, nómenklatúrákat és kontextusokat képes felismerni. Így minden felhasználót az ő sajátos (műszaki) nyelvén ki tud szolgálni, és kapcsolatba hozhatja őket a megkeresésben említett témában jártas kollégával.

Ennek köszönhetően gyorsabban, szakszerűbben és személyesen is megválaszolhatóak az ügyfelek megkeresései. A tudásbázis egy szempillantás alatt létrehozható, a releváns információk könnyedén digitalizálhatók, és megkönnyíthető a vásárlói visszajelzések automatizálása. Ezenkívül a platform képességei folyamatosan fejlődnek.

Jobb előrejelzési pontosság és cselekvési javaslatok

Az ERP rendszerben tárolt adatok a nagy nyelvi modellek mellett kimeríthetetlen forrásként szolgálnak az adatvezérelt vállalati menedzsment számára. Itt a mesterséges intelligencia növeli a leírás, a diagnózis és a prognózis lehetőségeit – beleértve a konkrét cselekvési javaslatokat, amelyek végül automatikusan végrehajthatók. Ezenkívül a vizualizációs és elemző eszközök megkönnyítik az összetett adatok megértését és elősegítik az adatvezérelt döntéshozatalt.

Ez nemcsak a folyamatok műszerfalakon keresztüli leírását, a hibák elemzésekkel történő azonosítását vagy az olyan konkrét lehetőségek, mint például a likviditásjavulás előrejelzését teszi lehetővé, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a mesterséges intelligencia monetárisan értékelt javaslatokat adjon az üzleti folyamatok cselekvésére a készpénzkonverziós ciklus elemzésével.

“A mesterséges intelligencia nem játékszer, hanem egyre inkább meghatározza, hogy ki szerez versenyelőnyt vagy sem. Csak azok maradhatnak előrébbek a globális versenyben, akik ennek megfelelően készítik elő adataikat és rendszereiket.”

Björn Goerke, a proALPHA műszaki igazgatója

Például a gyártásban ez hozzájárulhat ahhoz, hogy könnyen és gyorsan előre jelezhető legyen az egyes termékek vagy alapanyagok iránti kereslet. Ezen betekintések alapján a termelés a tervezési megbízhatóság növelése érdekében módosítható, ezáltal elkerülhető a szűk keresztmetszetek, javítható a szállítási megbízhatóság, és a termelés a piac tényleges igényei szerint optimalizálható.

A folyamatok automatizálása és optimalizálása

A mesterséges intelligencia alapú ERP rendszerek segítségével az ismétlődő és időigényes feladatok automatizálhatók. Ide tartozik például az adatgyűjtés és -feldolgozás, a termelés tervezése és nyomon követése, valamint a készletkezelés.

Ezenkívül a vállalatok intelligens elemzésekkel optimalizálhatják a termelési folyamatokat, és a munkafolyamatok felgyorsításával növelhetik a termelékenységet, hogy optimálisan megfeleljenek a dinamikus piac igényeinek. Az anomáliák és szabálytalanságok azonosításával feltárhatók a gyártási folyamatok elégtelenségei, és megfelelő intézkedések tehetők a termelési teljesítmény fokozására.

A gépi tanulási algoritmusok felhasználásával ezek a rendszerek képesek tanulni a múltbeli adatokból, következtetéseket levonni és a jövőbeni döntéseket automatikusan meghozni. Ez nemcsak időt takarít meg, hanem a döntés minőségét is javítja.

Készlet ellenőrzés és MRP paraméterek

A vállalat sikere szempontjából kulcsfontosságú az MRP-paraméterek optimális szabályozása, ésszerű rendelési mennyiségek meghatározása, az ideális rendelési időzítés beállítása és a biztonsági készlet optimalizálása. Az AI-alapú ERP-megoldások erősíthetik ezeket a folyamatokat, költséghatékonyabbá tehetik a működési munkafolyamatokat, javíthatják a szállítási teljesítményt és növelhetik az ügyfelek elégedettségét.

Az olyan mesterséges intelligencia technológiák, mint a NEMO, több módon is támogatják a készletoptimalizálást. Az ésszerű rendelési mennyiségek és biztonsági készletek meghatározásával a vállalatok elkerülik a felesleges raktározási költségeket és a lekötött készpénzt a készletkezelés során.

Ezen túlmenően az AI stratégiai tervezési megbízhatóságot biztosít az optimális jövőbeli raktárkészlethez azáltal, hogy pontos fogyasztási előrejelzéseket készít a termékekhez és alkatrészekhez. Megjósolja a legjobb feltöltési időket és MRP-paramétereket is, biztosítva a termékek időben történő elérhetőségét és elkerülve az áruszállítási késéseket. A múltbeli rendelések vagy szállítások utántöltési idejének elemzésével, valamint az előrejelzések, bizonytalanságok és egyéb releváns tényezők figyelembevételével meghatározható az újrarendelés optimális ideje.

Tiszta adatok és törzsadatok optimalizálása

A tiszta, optimalizált törzsadatok használata döntő fontosságú lehet a vállalat versenyelőnyéhez. A mesterséges intelligencia által támogatott ERP-rendszerek automatikusan felismerik az adatkészletekben lévő mintákat, anomáliákat és szabálytalanságokat. Adatpontok millióiból nyernek értékes betekintést a vállalat jelenlegi állapotába, pontos és átfogó képet adva az operatív adatleltárról. Képesek az információk pontos olvasására, értelmezésére és elemzésére.

Ezenkívül a duplikált rekordok automatikus azonosítása javítja az adatok konzisztenciáját. A hiány-bányászati ​​technológia kihasználásával a vállalatok folyamatosan nyomon követhetik működésük adatminőségét és észlelhetik a folyamateltéréseket.

Kávézzunk egyet!
proALPHA ERP a fémipar számára

A fém ipar számos iparág számára biztosít szerkezeteket, alkatrészeket és gépeket, mint például a vegyipar, a bányászat, a vasút, építőipar, szállítmányozás, stb. Ezért összetett az ellátási lánc működése. A megfelelő termékek gyártása, a megfelelő anyag- és minőségi előírások betartása, a szállítások időben történő fenntartása, az ellátási lánc optimalizálása és a jövedelmezőség elérése a fő kihívások a fém ipar számára. A proALPHA ERP fém ipar számára kínált iparági csomagja segít leküzdeni ezeket a kihívásokat.

proALPHA ERP a fémipar számára

A proALPHA ERP többek között anyagkezelési, tervezési és termelési, pénzügyi és számviteli, értékesítési és disztribúciós, ügyfélkapcsolat-kezelési (CRM), és üzemfenntartási funkcionalitásokat kínál. Tovább a proALPHA ERP akár AI-al támogatott üzleti intelligencia megoldást (NEMO) és mobilitási funkciókat kínál, amelyek segítenek az adatok vezérelt döntés hozásban és az adatok értelmezésében. Továbbá a proALPHA ERP köszönhetően az INWB (Integration Workbench) platformnak köszönhetően zökkenőmentesen integrálható például táblatervezővel, vagy bármilyen gyártó berendezéssel és vagy szoftverrel. 

proALPHA ERP moduljai a fémipar számára

A proALPHA ERP szoftver a gyártóipar számára olyan modulokat tartalmaz, amelyeket az adott iparág egyedi követelményeinek szem előtt tartásával terveztek. A proALPHA ERP segít a gyártóknak üzleti folyamataik automatizálásában és integrálásában a gyártási költségek kezelésében, a termékminőség biztosításában és az ellátási lánc szoros figyelemmel kísérésében a jövedelmezőség biztosítása érdekében. Alább a teljesség igénye nélkül bemutatunk néhány modult, mely hasznos lehet a fémipari gyártók számára. A felsoroltakon kívűl a fémipari gyártók számára rendelkezésre áll még a projektmenedzsment, CAD integráció, finomtervezés (APS), továbbá low code/no code eszközök, mint például a List&Label

Érdeklődések, előkalkulációk és ajánlatok

A proALPHA ERP képes kezelni az előkalkulációkat és árajánlatokkal kapcsolatos összes értékesítés előtti tevékenységet. Segíti a rendszerbe irányuló megkeresések rögzítését, előkalkulációs anyagjegyzék elkészítését valamint a részletes árajánlatok elkészítését az előkalkuláció alapján, továbbá az árajánlatok visszajelzés utáni felülvizsgálatát is támogatja, szükség esetén az ajánlatok verzióit is kezeli. A CTP (Capable to Promise) segíti az ajánlat készítő szakembert abban, hogy már ajánlat fázisban egy gombnyomással lekérhesse a rendszerből, hogy megrendelés esetén mikorra vállalható a megrendelés, valamint értesíti a gyártástevezőt is, azzal, hogy előzetes erőforrás foglalást kezdeményez a gyártásban.  Ez jelentősen időt takarít meg az árajánlatok és előkalkulációk elkészítésében. Ezenkívül információkat tart fenn a versenytársakkal szemben elveszített árajánlatokról, és rögzíti a jövőbeli elemzés számára.

Megrendelés kezelés

A proALPHA ERP képes kezelni a rendeléskezeléssel kapcsolatos összes tevékenységet és optimalizálni a rendeléskezelési folyamatot. Lehetővé teszi a megrendelések, a gyártási és szállítási tevékenységek nyomon követését.
Ezenkívül segít az összes gyártási és szállítási megrendeléssel kapcsolatos tevékenység egy helyen történő kezelésében. Ezenkívül segít a rendelési kategóriák létrehozásában, a szállítási ütemezések kezelésében, a szállítási adatok és követelmények rögzítésében, a megfelelő dokumentáció biztosításában, valamint a fizetési feltételek egy helyen történő rögzítésében.

Anyagjegyzék (BOM)

A proALPHA egy nagyon átfogó Bill of Material modullal rendelkezik. A BOM-unk mind a rendelésre, mind a készletre történő gyártáshoz használható. Teljes listát biztosít az alapanyagokról, szerelvényekről, részegységekről, alkatrészekről és azok pontos mennyiségéről. Segít rögzíteni a részleteket is arról, hogy az alkatrészeket le kell-e gyártani vagy be kell-e szerezni. Számos darabjegyzék-funkciót kínálunk, mint például előkalkulációs anyagjegyzék, gyártási anyagjegyzék, többszintű anyagjegyzék, szerkezeti anyagjegyzék. BOM-változatok funkciót biztosít, amely minden érintett számára elérhetővé teszi a frissített és helyes BOM-verziót.

Mérnöki változás menedzsment

Néha változtatáskezelésre van szükség ahhoz, hogy a folyamatban lévő gyártási megrendelésben a terv változását vagy a darabjegyzék változását alkalmazni lehessen. A proALPHA képes azonosítani a változáskezelés hatásterületeit, és szolgáltatásokat nyújtani a változáskezelési folyamat kezeléséhez. Szorosan integráljuk a darabjegyzék-változatokat a beszerzési és gyártási folyamatba. Rendelkezik a megváltozott tételek elutasításáról vagy átdolgozásáról. A Workflow folyamat feladatkártyákat és munkamegrendeléseket bocsát ki a gyártási tevékenységekhez a változások nyomon követése érdekében.

Harmadik fél megoldásainak integrációja

A fémipar  a vágási terveket használja, hogy több mintát egyetlen lapra illeszthessen a minimális pazarlás érdekében. A proALPHA ERP integrálható harmadik féltől származó vágási terv szoftverrel. Ez a harmadik féltől származó integráció történhet anyagtervezési szinten vagy munkalap szinten.

Technológia és műveleti sorrend

Minden gyártási megrendelésnek külön technológiai sorrendje és követelménye lehet. A proALPHA ERP segít meghatározni a különféle gyártási és ellenőrzési tevékenységeket a rendelési követelményeknek megfelelően. Meghatározza a technológiai sorrendet a darabjegyzék szintjén. Segít meghatározni az összes tevékenységhez szükséges erőforrást (gép, ember, szerszám, munkahely), és norma időt darabjegyzék szintjén.

Anyagszükséglet tervezés

A proALPHA ERP robusztus MRP megoldást kínál. Anyagszükségletet generál a Bill of Material & Production Plan alapján. Lehetővé teszi a fogyóeszközök és pótalkatrészek anyagtervezését is. Ez segít a teljes kereslettervezés meghatározásában, beleértve az összes kritikus tényezőt, például az átfutási időt, a beszerzési forrást stb.

Integrált beszerzés, raktár és leltár

A proALPHA ERP beszerzési modul, a készletmodul és a raktármodul szorosan integrálva vannak a termelési modullal. Ez segít a megfelelő anyag beszerzésében, a megfelelő mennyiségben a megfelelő időben. Ez segít a kereslettervezésben, az anyagellátásban és a készletszabályozásban, hogy biztosítsa a megfelelő készletszintet. 

Specifikus anyagok kezelése

A proALPHA ERP speciálisan a fémipar számára alkalmas nyersanyagmodult fejlesztett ki. A jellemzően beszerzett alapanyagokat kilogrammban (KG) vagy tonnában mérik. A gyártási műveletek során azonban az anyagokat milliméterben, vagy négyzetméterben mérik. Ezért az egységátalakítás nagyon fontos tevékenység a fémipari gyártásban. A proLAPHA ERP segít nyilvántartani továbbá a SARZS/LOT vagy egyéb nyomon követést biztosító számokat. A proALPHA követi a projekt szerinti anyagfelhasználást, a hossz és szélesség szerinti készletadatokat, a hulladékkezelést stb.

Üzemi megbízás és munkalap kezelés

A proALPHA ERP üzemi megbízásokat és munkalapokat biztosít a termelési tevékenységekhez. Segít meghatározni a nyersanyagokat, a szükséges erőforrásokat, a folyamatokat és a munkák végrehajtásának ütemezését. A proALPHA kezeli az állásidőt és azok okait. Az üzemi megbízások lehetnek házon belüli vagy kooperációs partnerhez csatolni. 

Gyártás lejelentés és ellenőrzés

A termelési lejelentés a tényleges termelés nyomon követésére szolgál az üzemben. Segít azonosítani a gyártási folyamat jelenlegi állapotát, a termelés szűk keresztmetszeteit, és rávilágít a problémás területekre.
A proALPHA részletes szolgáltatásokat és funkciókat is kínál az ellenőrzéshez, átdolgozáshoz és elutasításhoz. Lehetővé teszi az ellenőrzési tevékenységek meghatározását, és speciális képernyőket biztosít az ellenőrzési hívásokhoz és az ellenőrzési bejegyzésekhez. 

Kiszállítás és számlázás

A proALPHA-ban csomagolási utasításokat és komissió listákat generálhat, a rendszer elkészíti a szállítási dokumentumokat, például CMR.  A proALPHA-ban elkészítheti a számlákat, mely a magyar törvényi jogszabályoknak megfelelően az elkészített számlákat felküldi a NAV online rendszerébe. 

Kávézzunk egyet!