A 2023-as év legnépszerűbb ERP-trendjei
A hagyományos alaprendszerek kombinálása új, teljesen integrált felhőszolgáltatásokkal
2022-ben az ipar számos kihívással szembesült, beleértve a COVID-19 világjárványt, az ukrajnai háborút és az ebből eredő erőforrás- és energiaválságot. Ez óriási hatással volt az ERP klasszikus területeire, mint a beszerzés, anyagmenedzsment, vállalati teljesítménymenedzsment és logisztika. Hogyan lehet megbirkózni az ilyen helyzetekkel, és hogyan készülhet fel ezekre a kihívásokra a jövőben? Öt ERP-trendet azonosítottunk 2023-ra, amelyeket a kis- és közepes méretű gyártó vállalatoknak szem előtt kell tartaniuk.
2022 egyértelműen megmutatta, hol kell jobban támogatniuk a vállalatokat az ERP-rendszereknek: a vállalatoknak gyorsabban, rugalmasabban és alkalmazkodóbban kell reagálniuk a geopolitikai és gazdasági helyzetre. És vannak olyan szabályozási követelmények is, amelyek új funkciókat, folyamatokat és innovációkat követelnek meg. Követnie kell a fenyegető trendeket, ha azt szeretné, hogy vállalata jobban felkészüljön a jövőbeli válságokra és a növekvő számú szabályozásra, hogy versenyképes maradjon.
Ez a 2023-as vállalatok öt legfontosabb ERP-trendje, amelyet szem előtt kell tartani:
Gyors reagálás a válságokra és a politikai szabályozásokra
A legnagyobb kihívás a gyorsan változó helyzetekre való gyors reagálás, például az ellátási lánc problémái vagy a növekvő energiaköltségek. Ez a képesség lesz a döntő versenytényező a jövőben. Sőt, a nemzeti és európai szintű politikai szabályozás is szigorodik a kis- és középvállalkozások számára. Csak az energia- és szén-dioxid-gazdálkodási megoldásokat alkalmazó cégek tudják feltérképezni a 2023-as pénzügyi évtől hatályos nemzeti és uniós szintű vállalati fenntarthatósági jelentéstételt. Ehhez új, integrált funkcionalitásra van szükség az ERP rendszerhez, mint a központi adat-, ill. folyamatközpont.
Az ellátási lánc rugalmasságának biztosítása
A vállalat rugalmassága az ellátási lánc rugalmasságától függ. Különösen a korlátozott (pénzügyi) eszközök és erőforrások idején válik egyre fontosabbá a vállalat által használt ERP rendszer. A vállalat digitális gerinceként döntő szerepet játszik a partnerek ökoszisztémáinak összetartásában, az ellátási láncok integrálásában és a zökkenőmentes termelés biztosításában. A klasszikus gyártástervezés talán reneszánszát éli itt.
Fokozza az innovációt a mesterséges intelligencia (AI) segítségével
Manapság az Ipari Dolgok Internete (IIoT) számos adatforrást és adatmennyiséget biztosít a vállalatok számára elemzési célokra. Emellett a hardver és az algoritmusok évről évre javulnak, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy mesterséges intelligencia alapján optimalizálják üzleti és termelési folyamataikat. Az intelligens és prediktív beszerzési megoldások, a felhőből zökkenőmentesen integrált AI-alapú eszközök és a gépi tanulás intelligensebbé és automatizálhatóbbá teszik a klasszikus ERP-rendszert.
A mobil ERP és a valós idejű adathozzáférés iránti nagy kereslet kielégítése Az új munka korában az ERP-rendszereknek ki kell elégíteniük az egyre gyakrabban mobileszközöket használó munkaerő igényeit. Az olyan folyamatok, mint az értékesítési rendelések, a szabadságigénylések és a projektkoordináció, manapság mind kezelhetők mobileszközökön. Az időkövetés szükségessége rávilágít egy olyan mobil ERP rendszerre, amely platformokon és felhőben is használható. Szintén szabványossá válik az adatokhoz való valós idejű hozzáférés, például az intelligens irányítópultok a részletes jelentésekhez és előrejelzésekhez.
A felhő a kkv-k számára – inkább evolúció, mint forradalom
A teljes felhőalapú megoldások ma még meglehetősen ritkák a termelésben. Ennek egyik fő oka az, hogy az ERP-rendszerek kulcsfontosságúak az üzlet számára, ami azt jelenti, hogy nem az elsők között kerülnek át a felhőbe. A kkv-k még mindig meglehetősen óvatosak az összetett termelési folyamatok elhomályosításával kapcsolatban. Például az e-beszerzési megoldásokat már ma is főleg felhőben használják, míg a komplex és nagymértékben testreszabott alkalmazásokat továbbra is a helyszínen üzemeltetik. Ezért pontosabb evolúcióról beszélni, nem forradalomról, ha a felhőalapú ERP-rendszerek vagy -komponensek megvalósításáról van szó. A felhőben rejlő teljes potenciál csak akkor aknázható ki, ha az iparág-specifikus kulcsfolyamatokat a szabványos verzióban egymás után optimalizálják, és az ERP-megoldások nagyobb konfigurálhatóságot tesznek lehetővé. Ez csak akkor lehetséges, ha a kkv-k együtt haladnak ezzel a fejlődéssel. A szolgáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy alkalmazkodjanak ügyfeleik eltérő digitalizációs üteméhez. Röviden: segíteniük kell ügyfeleiknek abban, hogy egymás után új, teljesen integrált felhőszolgáltatásokat adhassanak hagyományos alaprendszereikhez.