Megtérülés (ROI) az ERP Implementácioból
Robert Austin és Richard Nolan, a Harvard Business School kutatói által végzett kutatás szerint az ERP-rendszerek megvalósítása nagyobb valószínűséggel lesz sikeres, ha nem csupán informatikai projektként, hanem új üzleti vállalkozásként is kezeljük. A szakaszos befektetés, a kockázat megosztása, a csapat összetételének gondozása és a rugalmasság megőrzése növelheti az ERP-projektek sikerének valószínűségét, és így pozitívan befolyásolhatja a megtérülést. Mely területeken érheti el a legmagasabb megtérülést az ERP szoftver bevezetése után?
ROI és ERP rendszer bevezetése
Egy ERP projekt megvalósítása során a rendszerkövetelmények meghatározása és az igények meghatározása mellett az egyik első feladat a ROI, azaz a befektetés várható megtérülésének meghatározása. Az ERP-szoftverbe történő befektetésnek, mint bármely másnak, nyereségesnek kell lennie, és számos előnnyel kell járnia a vállalat számára.
A vállalati erőforrás-tervezési rendszerek óriási értéket képviselnek azáltal, hogy egyetlen, egységes platformon integrálják az olyan alapvető üzleti funkciókat, mint a pénzügy, a készletgazdálkodás, a gyártás, az értékesítés, a projektmenedzsment és az emberi erőforrások (HR) egyetlen, egységes platformon keresztül, amely központi hozzáférést biztosít a kritikus adatokhoz. Ha jobban átlátják ezeket a képességeket, az üzleti vezetők növelhetik a hatékonyságot, csökkenthetik a költségeket, és új növekedési lehetőségeket nyithatnak meg.
Az ERP ROI-jának meghatározása ezért kulcsfontosságú egy olyan vállalkozás felépítéséhez, amely indokolja az ilyen típusú szoftverekbe való befektetést. A ROI számszerűsítése az ERP segítségével segít a vállalatoknak felmérni és előre jelezni egy ERP-rendszer szervezetükre gyakorolt hatását, valamint javítani folyamataikat.
Mely területek generálhatják a legnagyobb megtérülést egy ERP rendszer bevezetése után?
1. Pénzügyi menedzsment
Az ERP-rendszer bevezetéséből a menedzsment és az egész szervezet jelentős mértékben profitál, köszönhetően a pénzügyi eredményekbe és elemzésekbe vetett megnövekedett bizalomnak, az információhoz való gyorsabb hozzáférésnek, az elszámolási tevékenységek gyorsabb végrehajtásának és a rendszeren kívüli táblázatok számának csökkentéséből (vagy megszüntetéséből) adódó megnövekedett hatékonyságnak.
2. Előrejelzés
A jobb minőségű információk és elemzések elérhetősége az ERP-rendszerek által kínált kiterjedt értékesítéstervezési funkcióknak és folyamatoknak köszönhetően pontosabb kereslet-előrejelzést, megalapozottabb döntéseket, a trendek kihasználását, valamint a gyors, precíz és proaktív értékesítési menedzsmentet teszi lehetővé, ami végső soron ROI-t jelent. .
3. Ár- és árréskezelés
A modern ERP rendszerekben elérhető fejlett árazási eszközök javítják a profitelemzést, ami lehetővé teszi az ajánlat jobb pozicionálását a versenytársakhoz képest, és a Product Lifecycle Management (PLM) elemzéssel kombinálva olyan információkat szolgáltat, amelyek segítségével hatékonyabban kezelhető a termékportfólió, ill. növeli a jövedelmezőséget.
4. Termékfejlesztés
A PLM lehetőséget ad a termékvonal és termékpaletta hatékony menedzselésére, valamint a kutatás-fejlesztésbe történő befektetésekre, valamint azon termékek azonosítására, amelyek már nem felelnek meg a vállalat stratégiai céljainak.
5. Minőségirányítás
Az ERP bevezetéséből származó megtérülést a minőségirányítási eszközök is növelik. Jobban értékelik a termék teljesítményét, valamint hatékonyan elemzik a visszaküldések okait, betekintést nyújtanak az újrafeldolgozási tevékenységekbe, és jobb tájékoztatást nyújtanak a nyersanyagok, a szállított alkatrészek és a harmadik fél által nyújtott szolgáltatások minőségéről.
6. Értékesítés menedzsment
Az ügyfélkapcsolat-kezelési (CRM) képességek lehetővé teszik az értékesítési teljesítmény átfogó elemzését, és jelentős betekintést nyújtanak az ügyfelek vásárlási szokásaiba, demográfiai adataiba, tevékenységeibe és értékesítési eredményeibe. Az összegyűjtött adatok alapján a szortimentet jobban illesztheti a vásárlói igényekhez, ezáltal növelve a ROI-t.
7. Ellátási lánc menedzsment
Az ERP-rendszerek segítségével végzett jobb készletkezelésnek köszönhetően a teljes ellátási lánc fejleszthető, így alacsonyabb logisztikai költségek, hatékonyabb beszállítók és eladók menedzselése, valamint rövidebb rendelési teljesítési idők érhetők el. Mindezek a tevékenységek hozzájárulnak a ROI mutató javításához.
A megfelelően bevezetett ERP-rendszer nagy betekintést nyújthat a vállalat teljesítményébe, új lehetőségeket nyitva a bevételszerzésre, miközben csökkenti a költségeket és megtakarítja az erőforrásokat. Az ERP-rendszer ROI-jának kiszámításakor minden kulcsfontosságú részlegnél egyedileg fel kell mérni a jövedelmezőséget, hogy a lehető legrövidebb időn belül maximális hasznot érhessen el.
Forrás: proALPHA