Nincs klímasemlegesség digitalizálás nélkül
Az ERP az egyik fő sikertényező a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében.

 

Ebben az interjúban Michael Finkler, a proALPHA üzletfejlesztési igazgatója  elmagyarázza, hogy az ERP a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének egyik fő sikertényezője.

 

Az energiának és a károsanyag-kibocsátásnak gazdasági dimenziót kell vennie a vállalat működési folyamataiban.

 

Mi a kapcsolat a digitális átalakulás és a klímasemlegesség célja között?

Michael Finkler: Nagyon szorosan kapcsolódnak egymáshoz, mert a fenntartható CO2-gazdálkodás nem lehetséges teljes digitalizáció nélkül. Ez az oka annak, hogy az olyan alkalmazások állnak a középpontban, mint az ERP, a MES vagy a TMS (Transport Management System). Az ERP, mint egyetlen információforrás (vagy „egyetlen igazságforrás”), a szénlábnyom meghatározásánál a legfontosabb sikertényezőnek tekinthető. Ez érvényes a szénlábnyom csökkentését célzó intézkedések végrehajtására is.

 

Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?

Michael Finkler: Az a vállalat, amely teljes mértékben szeretné ellenőrizni klímasemlegességét, használhat például CO2-kezelési szoftvert, mint amilyen az ENIT  a proALPHA csoporthoz tartozó vállalatunké . Egy ilyen rendszer az ERP, MES és TMS, valamint más alkalmazások adatait használja fel, és átfogó kezdeti szén-dioxid-kibocsátási elemzéseket végez. A következő lépés ezeknek a kibocsátásoknak a csökkentése minden területen az ERP használatával.

 

Milyen területeken például?

Michael Finkler: Például a készletgazdálkodásban, az üzleti tervezésben, a termékfejlesztésben, az ellátási lánc kezelésében vagy a termeléstervezésben. Előnye, hogy a vállalatok hatékonyan csökkenthetik erőforrás-felhasználásukat. Ez vonatkozik a beszerzési folyamatokra, valamint az energia- és papírfogyasztásra is.

 

Tehát az adat a sine qua non?

Michael Finkler: Valóban, az adatok alapvetőek, és ahhoz, hogy ezeket az adatokat össze lehessen gyűjteni és feldolgozni, elengedhetetlen a cégek digitalizálása. Minél teljesebb a vállalat digitális ikertestvére, annál hatékonyabban tervezhetők, hajthatók végre és nyomon követhetők a CO2-csökkentési intézkedések.

 

Már említett néhány pontot, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy klímasemlegességük érdekében cselekedjenek. Kimerültek tehát a lehetőségek?

Michael Finkler: Nem, egyáltalán nem. Ezek a példák csak a jéghegy csúcsát jelentik a CO2-csökkentést célzó intézkedéseknek. Nem elhanyagolható azonban a köztes termékek és a saját termékek forgalmazási és piaci oldala sem. A belső lehetőségek kimerülése után a termelő cégek tovább javíthatják szénlábnyomukat, például a partnereken keresztüli „kompenzációval”. Ez megvalósítható helyi vagy nemzetközi erdőfelújítási projektekkel, komposztképzéssel, hogy csak néhány példát említsünk.

 

Michael Finkler, a proALPHA üzletfejlesztési igazgatója

 

 

 

Értékelhetjük-e a termékeket szén-dioxid-semlegességük alapján?

Michael Finkler: Igen, fel lehet őket mérni, és nagyon részletesen. Az értékelés is nagyon megfontolt, mert lehetővé teszi, hogy a CO2 Management a vállalati szoftver szerves részévé váljon, legyen szó ERP-ről, MES-ről vagy másról.

 

"A klímasemlegességét kimerítően figyelemmel kísérni kívánó vállalat használhat például CO2-menedzsment szoftvert, mint amilyen az ENIT a proALPHA csoporthoz tartozó cégünk is."

Michael Finkler, kereskedelmi igazgató

 

Hogyan történjen a megvalósítás? 

Michael Finkler: A sikeres megvalósítás 4 lépésből áll: a szénlábnyom megértése, csökkentése, ellensúlyozása és nyilvánosságra hozatala. Az ERP viszont a globális CO2-gazdálkodáshoz szükséges összes elemzés és intézkedés alapja. Végül az ERP egyben a központi adat- és folyamatközpont is. Amit fontos megjegyezni: a klímasemlegességet csak akkor lehet elérni, ha ez a szén-dioxid-gazdálkodás integrált a vállalaton belül.

Forrás: proALPHA

 

Kávézzunk egyet!