proALPHA MES – Hatékony termeléstervezés és ellenőrzés
A modern gyártó vállalatok egyre gyakrabban használnak MES (Manufacturing Execution System) rendszereket a termelési folyamatok hatékony tervezésére és ellenőrzésére. A MES lehetővé teszi a változó piaci feltételekhez való hatékony alkalmazkodást, a jobb hatékonyságot és az automatizált termelésirányítást. A cikkben megvizsgáljuk a MES szerepét, funkcióit és előnyeit, bemutatva, hogyan tudja támogatni a vállalatokat termelési céljaik elérésében.
Mi az a MES termelés-végrehajtási rendszer?
A MES ( Manufacturing Execution System ) egy átfogó rendszer a termelési folyamatok hatékony irányítására és ellenőrzésére. A MES rendszereket az operatív termelésirányítás területén használják, és hatékonyan támogatják a folyamatok tervezésével és ellenőrzésével kapcsolatos összes feladatot.
A MES szoftver lehetővé teszi a termelési folyamatok valós idejű nyomon követését a kulcsadatokhoz való közvetlen hozzáférésnek köszönhetően. A lehetőségek sora a következőket tartalmazza:
- gépi adatok gyűjtése – automatizált importhoz,
- HR adatok beszerzése – a humán erőforrás tervezés ellenőrzésére,
- minőségi adatok összesítése – az integrált minőségirányításhoz,
- folyamatadatok gyűjtése – fontos folyamatparaméterek figyelésére.
A MES rendszerek mindezt az információt felhasználják a gyártás aktuális állapotának digitális megjelenítéséhez. Ennek köszönhetően minden gyártási esemény azonnal láthatóvá válik, kiemelve a tervezési hibákat, és lehetőség nyílik azok optimalizálására.
A MES egy interfész a meglévő ERP rendszer és a folyamatautomatizálási rendszerek között. A MES termelés-végrehajtási rendszer pozíciójából adódóan egyrészt biztosítja a termelési folyamatokból származó hatalmas mennyiségű adat asszimilációját az átlátható tájékoztatás érdekében. Másrészt a MES a folyamatban lévő részletes tervezés végrehajtását is ellenőrzi, figyelembe véve a gyártási folyamatokból kapott visszajelzéseket.
Milyen feladatokat láthat el a MES?
A fő funkciók, amelyeket a termelési megvalósítási rendszernek teljesítenie kell:
Rendeléskezelés – a rendelések megfelelő folyamatokra bontása és az aktuális gyártási információk hozzáadása a rendelési adatokhoz;
Részletes tervezés – a rendelések gépekhez történő szétosztása a termelési céloknak és az egyes folyamatok munkafolyamatainak megfelelően;
Operatív erőforrás menedzsment – az üzem és a gépek műszaki működőképességének és rendelkezésre állásának biztosítása;
Humánerőforrás menedzsment – a termelő személyzet munkájának megtervezése, figyelembe véve a képzettség szintjét és a rendelkezésre állást;
Adatgyűjtés – a termelés szempontjából releváns adatok, például gépadatok (MDC), termelési adatok (PDA), folyamatadatok, minőségi adatok és személyi adatok eseményvezérelt gyűjtése;
Gyártásfigyelés – a gyártás valós idejű nyomon követése, hogy megválaszolja a „meddig haladtak az egyes megrendelések? mely gépek állnak mozdulatlanul? Hol vannak a szűk keresztmetszetek? gyors és problémamentes volt;
Minőségirányítás – a termékek és a gyártási folyamatok minőségének garantálása a kezdetektől fogva;
Teljesítményelemzés – a termelési rendszer átfogó értékeléséhez meghatározott termelési mutatók segítségével.

Milyen termelésfelügyeltei mutatók elemezhetőek a MES segítségével?
A MES rendszer a termelési adatokat kulcsfontosságú teljesítménymutatókká (KPI-k) egyesíti. Tartalmazzák mind a munkahelyre, mind a gépekre vonatkozó mutatókat, mind pedig a termelési folyamatok szervezettségének értékelésére szolgáló átfogó mutatókat. A KPI-k lehetővé teszik a haladás és a termelési célok elérésének, valamint a kritikus sikertényezők egyértelmű értékelését.
Ezeknek köszönhetően például ellenőrizheti, hogy vannak-e olyan leállások, amelyek jelentősen lerövidítenék a rendelés teljesítési idejét, illetve az erőforrások optimális felhasználása. Ez javítja a rendelések teljesítési idejét és a vállalat azon képességét, hogy betartsa a szállítási határidőket, valamint az általános hatékonyságot – végső soron pedig a versenyképességet.
Ezek a mutatók a következőket tartalmazzák:
- átfutási idők,
- a szállítási határidők betartása – például az egyes munkaállomásokon,
- géphasználat – a szabad termelési kapacitás felmérésére irányul,
- gép hatékonysága,
- visszafordulási arány,
- folyamathatékonyság (OEE – Overall Equipment Effectiveness).

MES és ERP rendszerek együttműködése
A MES és az ERP (Enterprise Resource Planning) rendszer kölcsönös interakciója kulcsszerepet játszik a hatékony termelésirányításban.
A folyamat az ERP rendszerrel kezdődik , amely információkat használ a rendelésekről, azok típusáról, mennyiségéről és logisztikai részleteiről, például az anyagok elérhetőségéről. Az ERP szoftver ezeket az adatokat egy hozzávetőleges terv elkészítéséhez használja fel. Ez azt jelenti, hogy bár a rendelések műszakokhoz vannak rendelve, nem kapcsolódnak a pontos gyártási időhöz. Hasonlóképpen gépcsoportokat is megfelelően hozzárendelnek a folyamatokhoz, de nem konkrét, egyedi eszközökhöz. A megfelelő források odaítélése a második lépésben – az úgynevezett részletes tervezési szakaszban – történik.
Egyes ERP rendszerek képesek támogatni a részletes tervezési fázist. Tudják a megrendeléseket műveletekre osztani, gépeket és személyzetet rendelni, pontos ütemezést beállítani a gyártási folyamatban. Az utolsó pillanatban bekövetkezett gyártási eseményeket, például a létszámhiányt, a gépleállást vagy a szerszámhibákat azonban nem veszik figyelembe. Ez az, ahol a MES megoldásoknak egyértelmű előnyük van – a gyártási folyamat valós idejű nyomon követésével.
A MES részletes tervezéssel foglalkozik az ERP rendszerből nyert információk alapján. A vezérlőközpont határozza meg a megrendelések feldolgozási sorrendjét és a konkrét munkafolyamatokat. A szükséges erőforrásokat, mint például a gépeket és a megfelelően képzett munkaerőt az egyes műveletekhez hozzárendelik, és ezt folyamatosan összehasonlítják a tényleges termelési helyzettel, hogy az esetleges releváns eseményeket a megfelelő tervekben közvetlenül figyelembe lehessen venni. Ez lehetővé teszi, hogy részletes tervet kapjon az összes személyzet, gépek, szerszámok és anyagok felhasználásáról. A termelési folyamatok online felügyeleti és értékelő rendszeréből viszont a fontos adatok visszakerülnek az ERP rendszerbe.
Ezzel egy olyan visszacsatolásvezérlő rendszer jön létre, amelyben két információgyűjtési és folyamatoptimalizáló rendszer tökéletesen integrálódik egymással.

Hogy válasszunk MES-t? Ismerje meg a legfontosabb meghatározó tényezőket
A piacon sokféle MES szoftver létezik. A megfelelő MES beszállító keresésekor az első kiválasztási szempont a szolgáltatások várható köre és a környezet, amelyben a MES rendszert megvalósítani kívánják. Ezenkívül érdemes odafigyelni olyan tényezőkre, mint például:
Szabványoknak való megfelelés
Az olyan szabványoknak való megfelelés, mint a VDI és VDMA irányelvek, biztosítja, hogy a MES rendszer képes legyen megfelelni a vele szemben támasztott követelményeknek a termelésirányítási rendszerként való bevezetéskor. Ez magában foglalja a szabványosított technológiák, például az OPC UA használatát is a gépekkel való kommunikációhoz.
Webes technológia alapján
A MES rendszernek lehetővé kell tennie a különböző végberendezésekről és helyekről történő szabad működtetést. Ez a funkció webböngészőn keresztül érhető el.
Elérhetőség a felhőben
A felhő alapú MES-rendszer lehetővé teszi, hogy a világ bármely gyártóüzemében bármely gépet beépítsünk a hálózatba, ami fontos lépés az Ipar 4.0 bevezetése felé.
Nagy rugalmasság és gördülékeny működés
Az adatgyűjtés és -feldolgozás néhány másodpercen belül megtörténik – miközben valós időben teljes betekintést nyújt az egyes gyártási szakaszokba.
Intuitív kezelőfelület
Az intuitív és egyszerű MES kezelés garantálja a gyors betanítást, a dolgozók teljes körű elfogadását és az azonnali információszerzés lehetőségét a mindennapi gyártási folyamatok végrehajtása során.
Hogyan javítja a minden napi munkát a MES egy gyártó vállalatnál
A MES termelés-végrehajtási rendszere megfelelő indikátorok és elemzések alapján segít azonosítani a gyenge pontokat és a kihasználatlan potenciált. Az elsődleges cél a gyártási folyamat állandó hatékonyságának elérése, ami végső soron a vállalat költségeinek csökkenését kell, hogy eredményezze.
Fontos, hogy a MES minden olyan szakaszban támogatást nyújt, amelyen át kell menni a termelési folyamat működtetése vagy elemzése során, beleértve a tervezést, az ellenőrzést és az irányítást.

MES használata a gyártási folyamatok tervezésére
A Böhme & Weihs a WEB.MES Manufacturing Execution System szoftver szállítója. Integrált rendszert kínál számos különböző funkcionális területtel, amelyek támogatják a gyártási folyamatok tervezését, és a lehető legjobb átláthatóságot biztosítják az optimalizálási lehetőségek tekintetében. Ezek a funkciók a következők:
- integrált rendeléskezelés – nemcsak a gyártási feladatokat, hanem az összes karbantartási, szervizelési és javítási munkát is figyelembe véve;
- részletes tervező szoftver – amely segít a gépek elrendezésének és használatának tökéletes tervének kidolgozásában;
- operatív erőforrás menedzsment – az üzem és a gépek rendelkezésre állásának biztosítása, valamint a karbantartási és javítási munkák hatékony tervezésének lehetővé tétele;
- humánerőforrás tervezés – alkalmazottak jelenléte vagy hiánya, műszakbeosztás, végzettség. Az ilyen típusú adatok elérhetősége lehetővé teszi a szabad termelési kapacitás becslését és a rendelések teljesítésének hatékonyságának növelését.
MES használata a gyártás során
A korábban említett WEB.MES átfogó áttekintést nyújt a teljes gyártási folyamatról. Az alkalmazottaktól PDA-n keresztül gyűjtött adatokon, valamint a gépekről történő automatikus adatgyűjtésen alapul. Ezt az információt azután a gyártási pilótafülkében műhelykezelési célokra dolgozzák fel. A termelési torlódások, a szűk keresztmetszetek, a feldolgozási sebesség és az átfutási idő valós időben jelennek meg. A minőségi szintek ellenőrzésére és monitorozására tervezett rendszerrel kombinálva a MES rendszer meghatározó termelésirányítási eszközzé válik, amely olyan feladatokat lát el, mint:
- gépi adatgyűjtés (MDC),
- gyártási adatgyűjtés (PDA),
- termelés ellenőrzése,
- minőségbiztosítás minden üzleti folyamathoz.
MES alapú irányítási folyamatok
A MES rendszer a működési folyamat nyomon követése mellett a termelési folyamat javítását és az optimális erőforrás-felhasználást hosszú távon biztosító irányítási tevékenységeket is támogatni tudja. A WEB.MES például négy speciális funkcionális területet fed le:
- képesítésmenedzsment,
- megelőző karbantartás,
- interaktív teljesítményelemzés,
- átlátható rendeléstörténet.
Összefoglalva, a MES a modern gyártó vállalatok kulcsfontosságú eszköze, amely lehetővé teszi a termelési folyamatok hatékony tervezését és ellenőrzését. ERP szoftverrel kombinálva elősegíti a változó piaci feltételekhez való alkalmazkodást, pozitívan hat a hatékonyság növelésére és a termelésirányítás automatizálására, ami az iparág versenyképességének növekedését és magasabb bevételeket eredményez.