Változás menedzsment és hatékony termelés újratervezés
A termelési kapacitás növelése a termelő vállalatok céljainak elérésének egyik legfontosabb eleme. Ez a gyártási folyamat megfelelő megszervezésének, valamint a hatékony és optimalizált változáskezelésnek köszönhetően lehetséges. Ebből a cikkből megtudhatja, miről szól a változásmenedzsment, hogyan néz ki a termelési kapacitás változásának szimulációja, és hogyan lehet hatékonyan optimalizálni a termelési folyamatokat. Fedezze fel a proALPHA-ban a termelési folyamatok új meghatározását.
A termelésirányítás összetett folyamat, amely megfelelő szervezést igényel. Előfordul azonban, hogy előre nem látható körülmények miatt szükség lesz a termeléstervezési folyamat módosítására. „Változások, változások, változások” Ügyesen kell kezelni őket. Erre való a változásmenedzsment, amely lehetővé teszi a termelés hatékony újratervezését.
Változás menedzsment - Mikor szükséges?
A gyártási folyamatokat összetettség jellemzi, és számos tényezőtől függenek, amelyek meghatározzák a folyamatukat. Ez a folyamatra gyakorolt kölcsönös befolyás állandó változékonyságot okoz, amit hatékonyan ellenőrizni kell. Elmondható, hogy aki a termelési erőforrások folyamatos terhelését tervezi, az igyekszik megtalálni a legelőnyösebb felhasználási módot. Figyelembe veszik a rendelkezésre állást, a vevői megrendelések sürgős határidejét és az üzemeltetési költségek optimális szintjét.
A termelési környezetekben a változékonyság fogalma nagyon tág kérdés, ráadásul a megvalósítás minden szakaszában megjelenik. Már a gyártás és az egyes részletek tervezési folyamatának megkezdése előtt gyakran be kell avatkozni azok felépítésébe vagy a felhasznált anyag típusába. Továbbmenve, a licitálási szakaszban a vásárlók gyakran olyan módosításokat várnak el a terméken, amelyek lehetővé teszik, hogy az egyedi igényekhez igazodjon. Ezután a gyártástervezési folyamat során az átfutási idő változhat. Ilyen körülményt például az azonos termelési erőforrásokat használó, versengő megrendelések okoznak.
Emlékezni kell tehát arra, hogy a nyersanyag-szállításban bekövetkező hétköznapi késések vagy az újonnan felmerülő, nagyon fontos vevői megrendelések megzavarhatják az elfogadott termelési terv eredeti változatát. Ekkor szükséges a változás megfelelő menedzselése, ami a termelési folyamat megfelelő megszervezésének köszönhetően lehetséges. Ha ez olyan helyzethez vezethet, hogy a megrendelés késésbe kerül, akkor szükség lehet a változás hirtelen kezelésére is. Ennek még további okai lehetnek a gép váratlan leállása vagy az azt kezelő alkalmazott távolléte.
A fent felsorolt események csak néhány ok azok közül, amelyek arra kényszerítik a tervezőt, hogy készítsen későbbi szimulációkat és a gyártási terv változatait. Hatékony eszköz, azaz hatékony ERP rendszer nélkül a termelési folyamat hatékony megszervezése nem lenne lehetséges. Vessünk egy pillantást a proALPHA ERP rendszer néhány kiválasztott funkciójára, amelyek lehetővé teszik egy ilyen dinamikusan változó környezet kezelését.
Változás kezelés a törzsadatokban
Minden ERP rendszer olyan jó, amennyire a benne gyűjtött adatok minősége és időszerűsége. A proALPHA Workflow funkciónak köszönhetően a törzsadatokon belül minden változás elindítja az azt kezelő gazdasági folyamatot. Ennek eredményeként a rendszer az adott megvalósításért felelős személyekhez rendel feladatokat.
Vegyünk például egy eseményt, amely egy CAD műszaki rajz új verziójának elkészítése lesz, amely a proALPHA rendszerben tárolódik, és egy gyártott cikk meghatározott indexéhez kapcsolódik. Ez a szerkezeti változás nemcsak a megvalósítás tényének rögzítését, a kezdeményező státuszának és információinak megváltoztatását, hanem cselekvést is igényel. Ezek a BOM-mutatóval és az anyagszerkezet rajzával való kapcsolat ellenőrzését, valamint a megfelelő technológiai folyamatok kiválasztását célozzák.
Ennek köszönhetően a konstruktőrök a rajz legújabb aktuális verzióján dolgoznak majd. A beszerzési osztály munkatársai rendelkezésére állnak a tényleges darabjegyzék-struktúrák, amelyeket az anyagszükségletek generálására fognak használni. A tervezők viszont termelési tervet készítenek a megfelelően kiválasztott útvonalak alapján. Minden a gyártási folyamat hatékony megszervezésével kezdődik, valamint a megfelelő változáskezeléssel, amikor a körülmény felmerül.
Változás kezelés a műszaki dokumentációban
Munkafolyamat példa a műszaki dokumentáció módosításához
A termelés kapacitásainak szimulációja
A legtöbb piacon elérhető ERP-rendszerben a termelési kapacitás meghatározása az erőforrás (általában egy gép) és a rendelkezésre állást meghatározó kiválasztott naptár összekapcsolásán múlik. A naptárak meghatározzák azt a műszakrendszert, amelyben a vállalat működik, és meghatározzák a munkaidőt.
A proALPHA rendszerben az éles erőforrás-definíció lehetővé teszi további változók, például a megengedett terhelési korlát megadását. Ezzel a paraméterrel meg tudjuk határozni, hogy az erőforrás kapacitásának hány százaléka áll ténylegesen termelésre rendelkezésre. A változó terhelési korlát használatának gyakorlati példája például a kapacitás 80%-os beállítása, amely biztonsági puffert hoz létre az erőforráson. A limit 120%-os meghatározása viszont lehetővé teszi a potenciálisan rövidebb határidők szimulálását a vevői megbízások teljesítésére.
A "határidőkérés" CTP-mechanizmus elindít egy optimalizálási folyamatot, amely lehetővé teszi az ütemezést, miközben az erőforrások túlterhelésének elfogadható szintjét használja.
Meghibásodások, leállások és az alkalmazottak távollétei - változások a termelési tervben
A változtatás szükségességének másik gyakori oka a gép leállása, amelyet az azt üzemeltető munkavállaló meghibásodása vagy hiányzása okozza. Ezen információk ellenőrzéséhez erőforrásokhoz kapcsolódó kapacitásnaptárakat használunk.
A kivételadatok bevitele a kiválasztott erőforrás naptárán keresztül a félkész termékek gyártásához és egyéb versenymegrendelésekhez kapcsolódó grid megvalósítási határidők eltolódását eredményezi, amíg az erőforrás újra elérhetővé válik. A kivételnaptáraknál meg lehet határozni azokat a munkanapokat is, amikor a termelési kapacitás magasabb a szokásosnál.
A termelési folyamatok definíció szerinti optimalizálása
A termelési program tervezési folyamatának fontos eleme az ún optimalizálási terület. Ezen a területen meghatározásra kerül a tervezési időszak horizontja, ezzel jelezve, hogy a korábban elfogadott optimalizálási céloknak megfelelően mely gyártási dokumentumok, időpontra vonatkozó lekérdezések vannak ütemezetten tervezve.
Az optimalizálási alapfeltevés, hogy a gyártási rendelések és a CTP lekérdezések olyan elrendezését határozzuk meg, hogy az anyagok és egyéb erőforrások változó rendelkezésre állását figyelembe véve a megrendelés teljesítésének kívánt határideje teljesüljön.
Ezen kívül lehetőség van meghatározni az úgynevezett „frozen zone”-t, mely garanciát ad a tervezőnek arra, hogy tudatos döntése nélkül a következő optimalizálás során ne kerüljön áttervezésre az abban szereplő tevékenységek.
Sőt, a teljes optimalizálás magában foglalhatja a megrendelés technológiájának megváltoztatását is az anyagjegyzék struktúrájának szerkesztésével vagy a technológiai folyamat cseréjével. Ennek köszönhetően lehet reagálni a gyártási megrendelések teljesítése során felmerülő váratlan helyzetekre.
Részletes tervezés - kiválasztott erőforrás kihasználtságának nézete