Zöld ERP: Az energiagazdálkodás ilyen egyszerű is lehet

Az ipari vállalatoknak fenntarthatóbbá kell válniuk. Más szóval: meg kell határozniuk, meg kell érteniük és csökkenteniük kell a kibocsátást, a fogyasztást és a költségeket. Az ENIT felvásárlásával a proAlpha egy holisztikus és hatékony megoldást kínáló Green ERP-t tudott kifejleszteni.

 

Folyamatosan növekszik az ipari vállalatokra nehezedő nyomás, hogy a fenntarthatóság szemszögéből határozzák meg magukat. Ez a nyomás különböző területekről, például a politikától, a társadalomtól és a gazdaságtól származik, ezért növekszik. A vállalatok gyakran szembesülnek összetett helyzetekkel – például amikor átláthatóan kell bemutatniuk CO₂-mérlegüket. Nemcsak a közvetlen kibocsátásukkal kell tisztában lenniük, hanem a telephelyen kívüli közvetett kibocsátásukkal is. Például mennyi CO₂ szabadul fel a Kínából beszerzett acél gyártása során? Milyen közlekedési eszközökkel jutnak el a dolgozók munkába, mi történik a termelési hulladékommal és milyen károsanyag-kibocsátással tudható be.   

Ezek a példák már arra utalnak, hogy a vállalatok számára a vállalati szénlábnyomának meghatározása herkulesi feladat lehet. A jó hír azonban az, hogy a technológiák a feladatokkal együtt fejlődnek, és egyes vállalatok olyan keményen dolgoztak az egyszerű és megbízható megoldásokon, hogy ezt a feladatot bármelyik vállalat meg tudja oldani.

 

Zöld ERP ENIT-tel és proAlpha-val

Ezen innovatív cégek közül kettő az ENIT és az ERP-gyártó proAlpha, amely 2022-ben megvásárolta a fiatal freiburgi céget és amelynek rendszerét azóta integrálták saját ERP rendszerükbe. „Természetesen ez egy ésszerű összevonás, mert csak egy ERP-vel és az abban található adatokkal lehet hatékonyabban felhasználni az erőforrásokat” – mondja Lucas Leinweber, az ENIT CO₂-menedzsment csapatának vezetője.

Az ENIT GmbH a Fraunhofer Institute for Solar Energy Systemsből vált ki. Az ENIT 2014 óta önállóan fejleszt olyan eszközöket, amelyek segítenek az ipari vállalatoknak azonosítani, megérteni és csökkenteni a kibocsátást, a fogyasztást és a költségeket. Kezdetben az energiagazdálkodási rendszerre helyezték a hangsúlyt. A nemes törekvés: Az ipari vállalatok heterogenitása ellenére könnyen telepíthető, egyénileg adaptálható energiagazdálkodási rendszer kidolgozása.

 

Gyorsan megvalósítható plug-and-play megközelítéssel

Ezt példamutató módon sikerült elérni. A plug-and-play megközelítésnek köszönhetően a cégek a szoftver bevezetését követő első napon hozzáférhetnek a gépekhez, rendszerekhez csatlakoztatott mérőkről érkező első adatokhoz. „A gyors és egyszerű bevezetés egyik oka az, hogy nyitott megközelítést választottunk olyan interfészek mellett, amelyek kompatibilisek a piacon elérhető szinte összes hardverrel” – mondja Lucas Leinweber. „Amint az ENIT csatlakoztatva van és online, értesítést kapunk. Néhány testreszabás és biztonsági beállítás után hozzáadjuk a meglévő számlálókat. Az ügyfél ezután kap egy e-mailt a szoftverhez való hozzáférésről, és azonnal láthatja a valós idejű adatokat az első mérőtől.»

 

A CO₂ számviteli szoftver

Az energiagazdálkodási rendszer azonban csak egy része egy nagyobb egésznek, amikor az összes releváns energiaáramlást azonosítani és számszerűsíteni kell. „Itt jön képbe a CO₂ szoftverünk, amelyet személyre szabott szolgáltatásokkal együtt elérhetővé teszünk a vállalatok számára. Az energiagazdálkodási rendszerből származó adatok természetesen az ENIT carbon-ba, a CO₂ elszámolási eszközünkbe kerülnek” – magyarázza Lucas Leinweber.

A CO₂ elszámolási eszköz azonban energiagazdálkodási rendszer nélkül is használható. Az energiafogyasztást ezután manuálisan kell megadni, és kibocsátási tényezők segítségével értékelni. Ez azonban bonyolult, különösen akkor, ha több vállalati telephelyet számol el. Az energiagazdálkodási rendszer akkor is fontos, ha az átalakulás folyamatának következetes nyomon követéséről van szó.

 

A CO₂ egyensúly

Az ENIT a nemzetközileg elismert Üvegházgázok Protokoll Szabványát (GHG) használja a CO₂ elszámolására. A kibocsátásoknak három fő kategóriája van, amelyek hatókörként ismertek: 1. hatókör, 2. hatókör és 3. hatókör. Az 1. hatókörbe tartozik minden olyan közvetlen kibocsátás, amelyért egy vállalat közvetlenül felelős. A 2. hatály alá tartoznak a közvetett kibocsátások, amelyek például villamosenergia-vásárlásból származnak. A cég általában nem maga állítja elő az áramot, hanem felelős annak fogyasztásáért.

A kibocsátások többsége azonban, különösen az iparban, a 3. hatály alá tartozik, i.e. H. az egész ellátási láncban felmerülő közvetett kibocsátások, pl. B. áruk, szolgáltatások és gépek vásárlása révén.

A 3. hatókör jelenti a legnagyobb kihívást a legtöbb vállalat számára. „Itt a vállalatokat azzal támogatjuk, hogy először segítünk megérteni, milyen adatokra van szükségük. Itt a számviteli tevékenységi adatokról van szó, és arról a kérdésről, hogy mely vásárolt árukat és szolgáltatásokat kell a mérlegben feltüntetnünk? - magyarázza Lucas Leinweber. A hotspotokat együtt elemzik, és lényegességi elemzést végeznek. Ez azt jelenti, hogy szűkíteni kell, hogy mely területek vannak megvilágítva, és melyeket lehet kizárni, mivel ezeknek csak alacsony a CO₂-hatékonysága, és a költség-haszon tényező nem megfelelő.

 

Webinárium: Versenyelőny a szén-dioxid-elszámolás révén – miért kezdje el most?

Az ERP rendszer szerepe

Nyilvánvaló, hogy az ERP rendszer fontos szerepet játszik ebben az összefüggésben. Egy új tanulmány azt is kimutatta, hogy az ERP-rendszer minden más típusú üzleti szoftvert felülmúl az adatok elérhetősége tekintetében, mivel lefedi a teljes megrendelés-feldolgozási és beszerzési folyamatot, valamint a termelést. A „CO₂-kezelés üzleti szoftverrel” című új tanulmány arra a következtetésre jutott: „Ha a vállalatok az ERP-rendszert MES-el, valamint gépi és üzemi adatgyűjtéssel kombinálják, máris hozzáférnek az ÜHG-protokollhoz szükséges adatok mintegy 70 százalékához. A Scope 1 adatok szinte teljes egészében rögzíthetők. A releváns adatok nagy részét az ERP és a MES rendszer tárolja.»

Az ERP rendszerben már rendelkezésre álló adatok felhasználásával a vállalatok jelentősen csökkenthetik a szén-dioxid-elszámoláshoz szükséges ráfordítást. A kibocsátások kiegyensúlyozása érdekében azonban a vállalatoknak további informatikai rendszerekre vagy becslésekre van szükségük – például olyanokra, amelyeket az ENIT kínál.

Az ENIT egyesülése az ERP-gyártó proAlpha-val tehát ésszerű lépés volt a valódi zöld ERP felé vezető úton. „Az egyesüléssel még közelebb kerültünk célunkhoz: lehetővé akarjuk tenni ügyfeleink számára a fenntartható cselekvést, valamint a CO₂-kibocsátás átlátható és hatékony feltérképezését az ERP rendszerben. Ez nemcsak a kibocsátás csökkentését segíti elő, hanem abban is, hogy a vállalatok elérjék klímacéljaikat, miközben versenyképesek maradnak” – mondja Lucas Leinweber.

All-in-one megoldás az energiafogyasztás mérésére és elemzésére

Az ENIT egy többszörösen díjnyertes all-in-one megoldás a középvállalatok energiafogyasztásának mérésére és elemzésére. A proAlpha Group energiamenedzsment rendszere néhány perc alatt csatlakoztatható, és a meglévő mérőeszközök könnyen integrálhatók.

Másodpercenként rögzíti az összes adathordozót, például az áram-, gáz-, hő- és vízfogyasztást, és lehetővé teszi a valódi energiaszabályozást, például az ISO 50001 tanúsításhoz.

A teljesen automatikusan rögzített adatok alapján javaslatokat tesznek az energiafogyasztás csökkentésére vagy az energiahatékonyság javítására. Ez általában 5 és 20 százalék közötti megtakarítást eredményez. Az adatokból következtetések vonhatók le a szükséges karbantartási időközökről is. 

(Forrás: proALPHA, ENIT, Technik und Weissen)

Kávézzunk egyet!