ERP a felhőből – Nincs szükség kompromisszumokra
A testreszabás és a szabványosítás között
A felhő egy olyan PR-mutatványból származik, amelyet egy amerikai szoftver startup hajtott végre több mint 20 évvel ezelőtt. "No Software" kampányuk meglepte a vezető szolgáltatókat akkoriban. Nem szabadulni akartak a szoftverektől, hanem új módot találtak annak elérhetővé tételére az ügyfelek számára. A szoftverek rendelkezésre bocsátása teljesen új koncepció volt több mint 20 évvel ezelőtt. Ma a felhő mindenütt jelen van.
KÁVÉZZUNK EGYET!
A felhő általánossá vált, és az egész digitális gazdaságban megtalálható. Az üzleti szoftverek felhőben történő kiépítése számos előnnyel jár: költségelőnyök, nagyobb rugalmasság és jobb méretezhetőség a hiperskálázóknak köszönhetően , hogy csak néhányat említsünk. Mint látható, nyomós gazdasági okai vannak az ERP-alkalmazások felhőben történő működtetésének. A kis- és középvállalkozások azonban továbbra is vonakodnak az informatikai partnerekre bízni alaprendszereik kezelését, ez a lépés stratégiai és technikai értelemben is alapos megfontolást igényel.
A felhő, mint eszköz a cél eléréséhez
A felhő fő feladata a szoftver biztosítása. Ezért a felhő nem minden a globális gazdaság által támasztott kihívásra alkalmas megoldás jelent. A felhőcímke nem mond semmit a szoftverek okosságáról. Lényegesek az alapvető alkalmazások, valamint a kapcsolódó funkciók és szolgáltatások.
Megfelelhet-e egy ERP-rendszer az ügyfelek összetett követelményeinek, hogy valódi üzleti haszonra tegyen szert? A prioritásnak annak kell lennie, hogy MIT kínálnak az ügyfeleknek, és nem HOGYAN. Amint ez megtörtént, az ügyfelek az ERP rendszer kiépítésének kérdéséhez fordulhatnak.
KKV gyártás
Az, hogy a vállalatok miként migrálják ERP rendszerüket a felhőbe, a szabványosítás megfelelő fokától függ . Az autóipar folyamatai például nagymértékben szabványosítottak, így valószínűleg a szektor vállalatai az elsők között lesznek, amelyek ERP rendszereiket a felhőbe viszik. Azonban a magyarországi KKV-k hasonlóan a németországi kis- és középvállalkozásokhoz hangsúlyozzák egyediségüket, ami versenyelőnyhöz juttathatja őket, de némileg megnehezíti útjukat a felhő felé.
A hibrid stratégia
A közepes piaci méretű gyártó vállalatok többsége továbbra is a helyszíni ERP szoftvereket részesíti előnyben. A hibrid megoldások azonban egyre nagyobb teret hódítanak, míg a teljes felhőalapú megoldások még mindig meglehetősen ritkák a termelő vállalatok körében. Ennek egyik fő oka, hogy az ERP-rendszerek kulcsfontosságúak az üzlet számára, ami azt jelenti, hogy nem az első rendszerek között kerülnek át a felhőbe. A középvállalatok különösen vonakodnak az összetett gyártási folyamataik tekintetében. Hiszen az alkalmazásoknak ugyanazoknak a követelményeknek kell megfelelniük, mint a folyamatoknak.
A felhővel szemben támasztott elvárások ügyfelenként eltérőek, technikai és gazdasági értelemben egyaránt. Minél közelebb van egy alkalmazás a vállalat alapfolyamataihoz, annál érzékenyebb a felhőben végzett művelet. Ez a vonakodás különösen nyilvánvaló az olyan modulok esetében, mint az anyagmenedzsment, a gyártásellenőrzés és a logisztika.
Ez azt is jelenti, hogy minél távolabb van egy alkalmazás az alapfolyamatoktól, annál könnyebben implementálható több bérlős architektúraként. Például az e-beszerzési megoldásokat már ma is főleg felhőben használják, míg a komplex és nagymértékben testreszabott alkalmazásokat továbbra is a helyszínen üzemeltetik. Ezért ezen a ponton a két világot ötvöző hibrid stratégia a legésszerűbb megoldás.
Az egyediség mint akadály a felhő előtt
A felhő mellett vagy ellen hozott döntés pszichológiai komponensen is alapul, mivel a középpiaci termelő vállalatok nagy értéket tulajdonítanak egyediségüknek , még a gyártási folyamataikat illetően is. Az ERP-szolgáltatóktól elvárják, hogy alkalmazkodjanak az ügyfelek meglévő folyamatkörnyezetéhez, azaz módosítsák a szabványos telepítést. A felhő az ellenkezőjét követeli meg: az adott iparágra vonatkozó sablonokon és legjobb gyakorlatokon alapuló harmonizált folyamatkörnyezet nélkül nem lehet teljes mértékben kiaknázni a felhő által kínált előnyöket. Ideje megváltoztatni a gondolkodásmódunkat.
A felhőben rejlő lehetőségek teljes kiaknázása érdekében a vállalatoknak jelentősen változtatniuk kell elvárásaikon, és hajlandónak kell lenniük arra, hogy iparág-specifikus kulcsfolyamataikat fokozatosan a szabványos verzióban fejezzék be. Mivel az ipari sablonok segítségével tovább konfigurálható az ERP-megoldás, a felhőmegoldások kiadási képessége jelentősen javul. A rendszerfrissítések a múlté lesznek.
Inkább evolúció, mint forradalom
Gyakran mondják, hogy az ERP-t több mint egy évtizede változtatás nélkül használták itt-ott. Mondanunk sem kell, hogy az ERP-szolgáltatók rengeteg energiát fektetnek szoftvereik fejlesztésébe. Az újabb verziókban bemutatott újítások csak akkor használhatók, ha a középpiaci gyártó cégek belevágnak a fejlesztésbe. A korábban szinte bibliai méretű kiadási ciklusokat és az ehhez kapcsolódó innovációs lépéseket illetően a felhő rengeteg fejlődést hozott.
A legfontosabb, hogy itt inkább evolúcióról beszélünk, mint forradalomról, mivel a hirtelen megsértés kontraproduktív lenne. A szolgáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy alkalmazkodjanak ügyfeleik eltérő digitalizációs üteméhez. Röviden: segíteniük kell ügyfeleiknek abban, hogy egymás után új, teljesen integrált felhőszolgáltatásokat adhassanak hagyományos alaprendszereikhez.
Egy vállalat jövőbeli sikeréhez az ideális működési állapot egyre gyorsabb, iteratív megközelítésére van szükség. Az ismert lock-in hatásokat, amelyek megakadályozzák a gyors válaszidőket és a rövidebb befektetési és innovációs ciklusokat a maximális befektetésvédelem mellett, hamarosan megszűnnek tolerálni a középvállalatok. A modern ERP rendszerek, mint például a proALPHA, áttérnek a nyílt és teljesen felhőalapú mikroszolgáltatási architektúrákra, amelyek hibridként és harmadik féltől származó alkalmazásokkal együtt is működhetnek.
A klasszikus ERP-monolit így feldarabolódik, és szabványos és tokozott szolgáltatásokra oszlik. Ily módon az ügyfelek teljes mértékben megszervezhetik felhő- és helyszíni szolgáltatásaikat igényeiknek megfelelően. Ennek a mix-and-match funkciónak köszönhetően lehetőség nyílik a folyamatok alapos optimalizálására és a „plug and play” rendszer megvalósítására, amely egyesíti a Best of Suite és a Best of Breed termékeit.
Forrás:proalpha.com